Masz swój stosik dumy?

Masz swój stosik dumy?

Stosik wstydu to stosik kupionych lub wypożyczonych książek, które czekają na swoją kolej już zdecydowanie zbyt długo.

A czym jest stosik dumy?

 

Macie problemy ze zrezygnowaniem z czytania książki, jeśli nie spełnia ona Waszych oczekiwań? Szkoda Wam porzucić książkę, skoro jesteście już w jej trakcie?

Jest sporo osób z perfekcjonistycznym podejściem do czytania, które jeśli zaczną – muszą skończyć. Nawet jeśli lektura nie niesie ze sobą wartości.

Takie domęczanie kiepskich, przeciętnych albo nie trafiających nam w gusta książek sprawia, że rośnie nam stosik lektur oczekujących na przeczytanie albo, w najgorszym przypadku, że przestajemy czytać W OGÓLE.

 

Bo kiedy na myśl o czytaniu, myślimy o książce, po którą tak BARDZO nie chce się nam sięgać… To dzisiaj po nią nie sięgniemy. Jutro też nie. A nie ma sensu zaczynać nowej, prawda?

 

stosik dumy - książki

 

 

Pierwszym krokiem w stronę rozwiązania tego problemu może być uświadomienie sobie, że nie ma sensu męczyć się z miernymi książkami. Drugim – zapisywanie listy porzuconych książek.

Wpisanie książki na taki stosik dumy, zrzuci z nas obowiązek kończenia jej. To taki mały rytuał, który da znać naszej sumiennej i perfekcjonistycznej części osobowości, że chociaż nie skończyliśmy książki, to skończyliśmy z nią.

 

Życie jest zbyt krótkie, by przeczytać wszystkie dobre książki, więc po co czytać jeszcze te złe?

 

Można powiedzieć że ze złych książek też się czegoś uczymy… ale to obosieczny miecz.

Złe książki (tak samo jak dobre) nie pozostają bez wpływu na nasze słownictwo, styl wypowiedzi czy sposób myślenia. „Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas.”

 

stosik książek do przeczytania

 

Tak wygląda mój stosik porzuconych książek:

  • „Dziewczyna z pociągu”, Pauli Hawkins
  • „Nieznośna lekkość bytu”, Milana Kundery
  • „Pokolenie IKEA”, Piotra C.
  • „Sto lat samotności”, Gabriela Marcii Marqueza
  • „Hopeless”, Colleen Hoover
(Nad tą ostatnią książką ciągle się zastanawiam, bo zaczęłam robić notatki do jej recenzji, a nie zrecenzuję książki, której nie przeczytałam! Waham się.)

 

Macie podobny problem? Jakie książki znajdują się na Waszym stosiku dumy?

 


Spodobał Ci się wpis? Śledź kolejne przez:

Follow oraz >