Jak nazwać bloga?

jak nazwać bloga

Decyzja zapadła – zakładasz bloga.

Pomysł jest, chęci są… I wtedy stajesz przed problemem – jak tego bloga nazwać?

Tak, w przeciwieństwie do poprzednich postów z serii “Alicja radzi” (o ambitnych książkach i kłótniach internetowych), ten nie jest humorystyczny i zawiera przydatne rady.

A więc: jak nazwać bloga?

Jak nazwać bloga

Tytuł powinien być prosty, niezbyt długi i łatwy do zapamiętania.

Mamy do wyboru trzy możliwości:

  • Nazwisko lub pseudonim – dobry wybór, kiedy blog ma być profesjonalny np. edytazajac.pl. Plusem jest także to, że nie zawęża z góry tematyki. No i nazwisko Ci się nie zmieni. Chyba, że wyjdziesz za mąż.
   Albo zmienisz nazwisko.

 

  • Tytuł wskazujący tematykę bloga – pomaga w pozycjonowaniu, a czytelnik wie, czego się spodziewać np. codzienniefit, poradnikpisania,

   

  • Połączenie powyższych – moja ulubiona opcja. Zawiera jednocześnie imię lub pseudonim autora oraz tematykę bloga np. Szkicownik-Reydee, lub bardziej kreatywnie: NiebałagAnka.

Ale jak wymyślić tytuł, który zapadnie w pamięć? Skąd zaczerpnąć pomysły na kreatywną nazwę bloga?

Przydadzą się do tego 3 narzędzia:

 

1. Wyszukiwarka rymów

Dzięki rymom tytuł będzie łatwy do zapamiętania.

Możesz zrymować swoje imię lub pseudonim ze słowem oddającym tematykę albo charakter bloga. W sieci znajdziesz do tego przydatne narzędzia, przykładowo: rymy.eu.

 

2. Słownik związków frazeologicznych

Gra słów w tytule – to jest to! Przyda się tu słownik związków frazeologicznych, także słowniki przysłów i idiomów.

Przykładowo: chcesz pisać o grach. Wyszukaj związki frazeologiczne ze słowem “grać”. Pojawią się “gra niewarta świeczki”, “grać pierwsze skrzypce”, “grać na zwłokę”, i tak dalej… A teraz zamień świeczkę albo skrzypce na coś innego.

 

3. Słownik wyrazów bliskoznacznych

Mój ulubiony słownik. Żeby wyróżnić się wśród konkurencji, zrezygnuj z często powtarzających się słów z danej niszy. Może zamiast słowa “styl” użyjesz “fason”, a “podróże” zamienisz na “eskapady”?

Nazwa bloga powinna także ładnie brzmieć fonetycznie. Dzięki słownikowi zamienisz “światło” na “blask”, “kolor” na “barwę”, a “wyobraźnię” na “fantazję”. Oczywiście to też kwestia gustu.

Na koniec sprawdź, czy nie istnieje już strona/marka/blog o identycznej lub zbliżonej nazwie. Nie chodzi tylko o plagiat – jeżeli podpiszesz bloga nazwą popularnej marki odzieżowej, to ciężko będzie komuś znaleźć poprzez wyszukiwarkę Twoje miejsce w sieci.

Jeśli masz kilka pomysłów na nazwę bloga i nie możesz się zdecydować, to zamiast losować:

 • Wybierz taką, która nie ma polskich znaków i żadna czcionka nie będzie Ci straszna.
 • Który z pomysłów jest pierwszy alfabetycznie? Jeśli Twój blog ma się kiedyś znaleźć na jakiejś alfabetycznej liście, to wysoka pozycja może się opłacić.

A jak Wy wpadliście na nazwy swoich blogów? Które nazwy najbardziej Wam się podobają?


Jak brzmi jedna rada, która ZNACZNIE PRZYSPIESZY rozwój Twojego bloga?

Podglądaj swoją konkurencję! 🙂

Możesz zacząć ode mnie:

Follow oraz >