Kolorowa rewolucja – jaki kolor może uratować Ci życie?

Czy wybór odpowiedniego koloru może ocalić Twoje życie?Wiecie, że zastosowanie niebieskiego światła na stacjach kolejowych w Japonii zmniejszyło liczbę samobójców rzucających się pod pociąg?⁣
Albo że szare i czarne auta mają o 10-12% większe szanse na wypadek?⁣O wpływie barw na nasze życie przeczytałam w książce „Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda” Dagny Thurmann-Moe. Skłania do zastanowienia się nad tym, jak dobieramy kolory i co możemy zrobić, żeby pozytywnie wpływały na nasze życie.

80% wrażeń zmysłowych człowieka stanowią wrażenia wzrokowe, a to kolory dostrzegamy jako pierwsze – wcześniej niż kształty. Warto przyjrzeć się im trochę bliżej. Oto ciekawostki, które udało mi się wyciągnąć z lektury:  

 

Jak działają na nas kolory?

🟢 Wśród zieleni dobrze się czujemy. Rozluźniamy się i otwieramy na innych, a wzrok skupiony na tej barwie się nie męczy.

🔵 Niebieski działa uspokajająco i nie męczy wzroku. Najlepszy efekt uzyskuje w towarzystwie innych kolorów (w samotności może robić smutne wrażenie). W niebiesko-zielonym otoczeniu pracujemy najlepiej i popełniamy najmniej błędów.

🟣 Fiolet stymuluje kreatywność i wspomaga proces tworzenia. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Kojarzy się z elegancją.

🌺 Róż może mieć działanie zarówno uspokajające, jak i pobudzające. Jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci.

🔴 Z czerwienią wiążą się silne emocje: strach, radość, ekscytacja. Kojarzony jest z agresją, zmysłowością, dominacją i niebezpieczeństwem. 

🟠 Pomarańcz to najradośniejsza barwa. Dodaje energii i optymizmu, jednak jego najjaskrawszy wariant może być postrzegany jako niepokojący.

🟡 Żółty napawa nas optymizmem i energią.  

🟤 Pośród brązów czujemy się bezpiecznie i przytulnie.  

⚫ Czerń kojarzy się z żałobą, stratą, złem… Ale to również kolor elegancki.

🔘 Szary kojarzy się z depresją, niepogodą, samotnością.

⚪ Biel kojarzymy ze spokojem, czystością i niewinnością, jednak białe otoczenie postrzegamy jako niekomfortowe.


Jak dobierać kolory do stroju? Ciekawostki o kolorach

 

W jakie barwy się ubierać?

 

🟢  Osoby w zieleniach postrzegamy jako troskliwych, pewnych siebie, silnych oraz uprzejmych.

🔵  Ludzi ubranych na niebiesko postrzegamy jako godnych zaufania i uczciwych. Według badań oskarżeni w niebieskich strojach otrzymują niższy wymiar kary niż inni za te same czyny.

🟣 Ludzi w fioletach postrzegamy są jako bardziej kreatywnych.

🌺 Róże są ryzykowne w kontekście zawodowym – kolor ten odbierany jest jako niepoważny.

🔴 Kobiety w czerwieni uchodzą za silniejsze i bardziej kompetentne. W tej barwie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, wydają się bardziej pociągający (mężczyźni skłonni są wydać więcej na randce z partnerką w czerwonej stylizacji!).

🟡 Ludzi w żółciach postrzegamy jako ekstrawertyków.

🟤 Brąz – kolor bezpieczny i przyjazny. W ciągu najbliższych lat ma zająć pozycję czerni jako koloru uniwersalnego.

🔘 Szarość podkreśla drobne zmarszczki na twarzy, worki pod oczami i nadaje cerze ziemisty odcień. W szarościach zlewamy się z tłumem.

⚫ Ludzi w czerniach postrzegamy jako osoby autorytarne, zdystansowane i nieprzyjazne, ale także silne i niezależne. Natomiast mężczyźni mogą postrzegać kobiety w czerni jako bardziej uległe i podatne na manipulację.    

 

Jak dobrać kolory do stylizacji

 

Jak dobierać kolory w stylizacjach?

 • Większości z nas dobrze jest w większości kolorów. Tylko nieliczni wyglądają dobrze w szarościach beżach i czerniach – te kolory postarzają.
 • Potrzeba więcej niż dwóch kolorów, by całość była spójna, a stylizacja była bardziej naturalna.
 • Trzy barwy lub więcej – to dobra zasada, której możesz się trzymać, kompletując strój. Przy zaledwie dwóch kolorach efekt może stać się płaski i pospolity. Torebka lub krawat w kolorze butów to rozwiązanie, o którym lepiej zapomnieć.”
 • Kolory podkreślają inne kolory (czerni i bieli nie uznajemy za kolory!).
 • Kolor oczu jest dobrym punktem wyjścia do planowania kolorystyki stroju – zazwyczaj mówi on wiele także o cerze i włosach.

 

Jakie barwy dobierać pod kolor oczu?

  Jakie kolory pasują do Twoich oczu? Infografika. Oczy niebieskie, brązowe i zielone

Wniosek z tego taki, że nie tyle chodzi o kolor, co raczej o jego odcień.


Na koniec pytanie: jaki kolor jest najczęściej podawany jako ten najmniej lubiany?

<< Odpowiedź, klik >>

 Jakie kolory dominują w waszej szafie i mieszkaniu? Widzicie tu pole do zmian i ulepszeń?⁣PS.😅 Książka zawiera bardzo wiele ilustracji, a ja przeczytałam ją na czarno-białym czytniku… Dobrze, że mogę pooglądać kolorowe zdjęcia z książki na telefonie!Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂6 komentarzy do “Kolorowa rewolucja – jaki kolor może uratować Ci życie?”

 1. Fantastyczna kopalnia wiedzy! Nie rozumiem tylko do końca czemu niebieskie światło zmniejsza ilosć samobójców- zawsze myślałam, że to właśnie melancholijny kolor, więc powinien to potęgować. Co do relaksującej zieleni, to ludzkie oko najłatwiej patrzy na kolory zielone i trochę zahacza o żółte, to chyba było związane z właściwościami receptorów w naszych oczach i tym, że zielony i żółty są w samym środku spektrum kolorów (jeśli chodzi o długość fali światła w tym kolorze)- za to męcząco jest nam patrzeć na kolory na skrajach tego spektrum, więc wszelkie oświetlenia czerwone czy fioletowo-niebieskie są kiepskie.
  Co do stroju, to wolę podejście do dobierania kolorów na podstawie podtonu skóry- kto ma podton chłodny (różowy), powinien ubierać się w chłodne wersje wszystkich odcieni, kto ma podton ciepły (żółty), powinien szukać ciepłych wersji kolorów.
  Najmniej lubiany jest pewnie brąz. Zaraz sprawdzę, czy zgadłam : )
  Może też ciekawostka ode mnie- ludzie nie od zawsze mieli nazwy na wszystkie kolory, więc w starożytnych tekstach kolory się nie pojawiają, albo morze jest opisywane jako czarne, bo czarny i biały to kolory, które nazwaliśmy jako pierwsze (atawistycznie jest to ważne- noc- dzień), potem weszły nazwy na kolor czerwony (krew, sygnał ostrzegawczy, różowy był bardzo długo nazywany czerwonym, wyodrębnił się dopiero później), potem na kolor zielony i żółty (świeże-spleśniałe, kolor słońca), kolor niebieski był nazwany jako ostatni.

  Odpowiedz
 2. Bardzo podoba mi się Stylizacja z obrazka – lubię ubierać się właśnie w podobny sposób. Choć w mojej szafie królują brązy, pomarańcze, biel, niebieski, ale zdecydowanie najbardziej uwielbiam odcienie jesieni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz