5 rzeczy, przez które marnujesz czas

Jak mieć więcej czasu?
Wszyscy mamy go tyle samo na dobę – 24 godziny. Doby nie rozciągniemy, ale możemy przestać bezpowrotnie marnować cenne godziny i minuty naszego dnia.

 

Oto pięć rzeczy, na które powinieneś natychmiast przestać marnować czas:

 

przestań marnować czas

 

1. Zmartwienia

Co będzie, jeśli się nie uda? Co pomyśleli sobie o mnie inni? Co złego może się wydarzyć?

Zamartwianie się marnuje czas, energię i niekorzystnie wpływa na zdrowie. Czas z tym skończyć! Tutaj znajdziesz 7 sposobów, jak poradzić sobie ze zmartwieniami.

 

2. Paraliż decyzyjny

Przekornie, kiedy mamy więcej opcji do wyboru, nie możemy zdecydować się na żadną – ogarnia nas paraliż decyzyjny. Marnujemy czas na zastanawianie się nad wyborem, a po podjęciu decyzji jesteśmy mniej usatysfakcjonowani, niż gdybyśmy mieli mniej dostępnych opcji.

Jak sobie z tym poradzić? Ogranicz wybór.

Nie kupuj tysiąca książek na zapas, trzydziestu różnych sukienek i par butów. Planuj wcześniej posiłki i zestawy ubrań.

jak nie marnować czasu

3. Problemy z zaśnięciem

Tutaj przyczyny mogą być różne, a ich wyeliminowanie niełatwe. Jednakże mam dla Was takie trzy triki, które z pewnością pomogą:

Oczyszczenie głowy przed snem – zapisanie wszystkich rzeczy do dokończenia i zrobienia następnego dnia albo dalszej przyszłości.

Obejrzenie zachodu słońca – obserwacja zachodu słońca pozwala ustawić nasz rytm dobowy i zapewnić lepszy sen nocą.

Odłożenie telefonu na 2 godziny przed zaśnięciem – możesz zacząć od mniejszego interwału. Niebieskie światło blokuje wydzielanie melatoniny („hormonu snu”). Możesz skorzystać też z programów, które ograniczą wieczorem emisję niebieskiego światła na Twoich urządzeniach elektronicznych.

W ogóle to czytanie przed snem jest świetnym pomysłem 😉

Ale może nie takiej książki, której nie da się odłożyć…

 

4. Rozpraszacze

Kiedy się rozproszysz, Twój mózg potrzebuje czasu, żeby wrócić do stanu pełnego skupienia.
Dlatego koniecznie wyłącz powiadomienia push w telefonie.

Żeby nie kusiło Cię ciągle sięgać po telefon i sprawdzać w kółko kolejne portale i apki, zainstaluj Stay focused – uroczą aplikację, w której sadzisz drzewka w swoim własnym lesie – ale rosną tylko wtedy, kiedy nie włączysz żadnej innej aplikacji. Jeżeli w ustawionym interwale czasowym przełączysz aplikację, sadzonka więdnie.

 

 

5. Media społecznościowe

Sztaby specjalistów pracują nad tym, żebyś nie mógł oderwać się od mediów społecznościowych i spędzał tam mnóstwo czasu. To nie jest łatwa walka, ale warto ją podjąć, żeby zaoszczędzić swój czas.

Pomoże tutaj wspomniane już wyłączenie powiadomień. Polecam również zainstalowanie wtyczki News Feed Eradicator for Facebook. Dzięki niej tak wygląda moja strona główna Facebooka:

Feed Facebooka

 

Warto rozważyć też usunięcie aplikacji social mediów, które nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia. Czy potrzebujesz na telefonie Facebooka, czy wystarczy Ci Messenger? Czy musisz mieć aplikację Instagrama, jeżeli wchodzisz tam tylko po to, żeby bezmyślnie poscrollować feed?


Na którą z tych rzeczy marnujecie czas? A może jest coś innego, z czego chcecie zrezygnować, żeby go zaoszczędzić?

 Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂4 komentarze do “5 rzeczy, przez które marnujesz czas”

  1. Ja polecam jeszcze aplikację Habitica, wypełniając sobie zadania można przestać tracić czas, ponieważ wtedy ma się go mniej na zmartwienia. 😀 Poza tym łatwiej się zasypia, jak człowiek jest zmęczony robieniem questów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz