Jak pokonać prokrastynację?

Prokrastynacja – czyli odkładanie rzeczy na później. Jak ją zwalczyć?

 

…ale czy na pewno musisz to robić?

Prokrastynacja jest uważana za zjawisko niepożądane. Okazuje się jednak. że zabieranie się od razu do pracy ma pewien minus, a odwlekanie zadania może przynieść pewną korzyść.

Otóż według badań, ludzie, którzy odwlekają, są bardziej kreatywni! Kiedy prokrastynują, ich umysły pracują w tle nad rozwiązaniami, przynosząc oryginalne pomysły. Jeżeli stoi przed Tobą zadanie wymagające kreatywności, odsunięcie go w czasie może przynieść Ci na myśl niestandardowe rozwiązanie.

Tutaj znajdziecie prezentację TED, w której opisane jest wspomniane badanie i inne cechy kreatywnych ludzi: The surprising habits of original thinkers.

 

Oczywiście dotyczy to ludzi, którzy się ociągają, ale jednak zabierają się w końcu za swoje zadania. Jeżeli nie weźmiesz się do pracy, nawet najciekawszy pomysł niczego Ci nie da.

 

Jak przestać odkładać rzeczy na później?

 

Co więc, jeśli prokrastynujesz dużo? Jeżeli ciągle i ciągle przekładasz rzeczy do zrobienia?

 

Zastanów się wtedy, dlaczego to robisz. Dlaczego ciągle zwlekasz? Może WCALE nie powinieneś się zabierać za zadanie, które odkładasz?

Czy na pewno chcesz je wykonać? Czy to jakieś twoje stare marzenie albo postanowienie, do którego zapał Ci już minął? Czy to marzenie kogoś innego? Czy to rzeczywiście jest coś, co chcesz robić?

 

Jeśli nie – porzuć je.

Jeśli tak – faktycznie powinieneś powalczyć ze swoją prokrastynacją. Przeczytaj o 5 sposobach, które ułatwią Ci zabranie się do działania: Jak być bardziej produktywnym?

Tylko nie odkładaj tego na później!

 


Macie problem z prokrastynacją? Do czego najciężej jest się Wam zabrać?

 

 

Zapisz wpis na później:

prokrastynacjaJeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂1 komentarz do “Jak pokonać prokrastynację?”

Dodaj komentarz