3 aplikacje, które znacząco ułatwią Ci naukę

grywalizacja

 

“Nie mogę się zmotywować” – ile razy słyszałeś to zdanie z własnych ust?

Chcesz zdać śpiewająco matematykę na maturze, musisz codziennie przysiąść nad zadaniami. Chcesz nauczyć się nowego języka, musisz codziennie poznać kilka słówek. Chcesz przybrać na masie, musisz regularnie machać hantlami. Każde z nas wie, jak ważna jest systematyczność.

Ale czasem nie jest łatwo nam się zmotywować (inspirujące cytaty nie zawsze wystarczają!). Nie jest łatwo być systematycznym.

A są ludzie, którzy potrafią GODZINAMI wykonywać te same powtarzalne czynności. I to nawet CODZIENNIE. A wcale się do tego nie motywują. Nie potrzebują wyznaczać sobie kar, stosować publicznych deklaracji albo planować nagród. Po prostu siadają i to robią. Dzień po dniu.

Jak wyglądają te powtarzalne, nudne czynności?

Dobiegnij do potworka, atakuj, zbierz drop. Potworek, ciach-prach, drop. I następny. Atak, drop. I tak dalej.

 

 

Mechanizmy gier sprawiają, że nawet wykonywanie tej samej rzeczy dziesięć razy pod rząd staje się ekscytujące. Nie musimy motywować się do czegoś, kiedy już SAMA CZYNNOŚĆ dostarcza nam przyjemności.

 

grywalizacja aplikacje

 

Jak możemy to wykorzystać? Odpowiedź to: grywalizacja.

Grywalizacja za pomocą mechanizmów gier skłania nas do akcji niezwiązanej z samą grą.

Jest wiele aplikacji, które pomogą Ci w nauce albo wyrabianiu dobrych nawyków przy użyciu grywalizacji. Używasz już którejś z nich?

 

 

3. Memrise

nauka grywalizacja

Potrzebujesz znać stolice świata na geografię? Chcesz zacząć naukę hiszpańskiego od 100 najczęściej używanych słów? Chcesz przypomnieć sobie najważniejsze daty z historii? Koniecznie musisz spróbować Memrise!

Wybierasz sobie kurs, dołączasz i zaczynasz nabijać levele, ucząc się kolejnych lekcji.

Nauka jest bardzo przyjemna – u góry widzimy pasek postępu, a najtrudniejsze zagadnienia podsuwane są nam tyle razy, aż w końcu poprawnie je zapamiętamy. W niektórych kursach znajdują się również memy wykorzystujące mnemotechniki, pomagające w zapamiętywaniu.

Każdy kurs posiada swój ranking, a to znaczy, że jeśli się postarasz, każdy uczestnik po zakończeniu lekcji zobaczy Twoją uśmiechniętą buźkę przy dumnym numerze jeden.

memrise - grywalizacja w nauce języków obcych

Oprócz tego w panelu bocznym masz ogólny ranking wśród znajomych. I co, nie powtórzysz kolejnych dziesięciu słówek, żeby przegonić swojego przyjaciela?

Możesz ustawić sobie również cel, ile punktów każdego dnia postanawiasz nabić.

 

Dostępne kursy dotyczą chyba wszystkiego: języków obcych, języków programowania, map, stolic, dat, rozpoznawania chmur… W Memrise możesz uczyć się czego tylko chcesz – nawet samemu możesz stworzyć swój własny kurs!

 

A tutaj macie mój profil. Dodajcie mnie do swoich znajomych – motywujmy się wzajemnie!

 

2. Duolingo

języki obce grywalizacja

Duolingo to aplikacja do nauki języków obcych. Język polski oferuje tylko naukę angielskiego, ale kiedy znacie już ten drugi na choćby średnim poziomie, możecie uczyć się szwedzkiego, francuskiego, tureckiego, rosyjskiego… Obecnie można wybierać wśród 17 języków, a tworzone są kolejne (nawet klingoński!).

Ucząc się, rozwijamy drzewko z kolejnymi rozdziałami. I tutaj znajdziemy pasek postępu, zdobędziemy punkty doświadczenia za wykonywane lekcje i lingoty (waluta w Duolingo).

duolingo i grywalizacja

Punkty doświadczenia umożliwiają nam zdobywanie leveli w poszczególnych językach obcych, a lingoty możemy wydać w sklepiku. Kupimy tam frymuśne stroje dla sówki, dodatkowe rozdziały (chcecie nauczyć się nazw świątecznych dań po francusku albo flirtowania po hiszpańsku?) albo postawimy zakład (daję 5 lingotów, że nie uda Ci się wytrwać w nauce przez tydzień!).

Tutaj też mamy ranking, który porównuje nasze osiągnięcia ze znajomymi.

Mamy też rosnący streak – pokazuje, ile dni z rzędu wykonujemy swój cel, zdobywając na platformie określoną liczbę punktów doświadczenia.

Im dłużej trwasz w codziennym postanowieniu (wystarczy jeden podrozdział dziennie – to Ty ustalasz sobie wielkość celu), tym coraz większe nagrody. Szybko nastąpi moment, kiedy szkoda będzie przerwać passę, nie wykonując krótkiej lekcji czy powtórki. I nagle okaże się, że, nie wiadomo kiedy, udało nam się utrwalić nawyk codziennej nauki języka obcego!

 

Na Duolingo również możecie dodać mnie do znajomych i ścigać się w rankingu.

 

1. Best You

rozwój - grywalizacja w rozwoju osobistym

Długo nie wiedziałam, co tutaj napisać  i szczerze mówiąc – dalej nie wiem. Ale to moja ulubiona aplikacja wykorzystująca grywalizację. Bo pozwala na rozwój w prawdziwym życiu.

W jakiej dziedzinie tylko chcesz. Best You pomaga skutecznie wyrobić samodyscyplinę i jeżeli masz duży problem z regularnością, to szczerze polecam tę platformę.

Ludzie tutaj zaczynają nagle przestrzegać diety, codziennie ćwiczyć, uczyć się, wcześnie wstawać… Regularnie. I powiem Wam, że bardzo ciężko byłoby mi uwierzyć, że to wszystko prawda, gdybym sama nie osiągnęła dzięki niej idealnej systematyczności.

Wyznaczamy sobie cele, a Best You dostarcza nam narzędzia, które pomagają nam wytrwać. Mamy tablicę celów, dział z prezentacjami dotyczącymi samodyscypliny (wszystko oparte na badaniach naukowych, a nie osobistym doświadczeniu jakiegoś tam coacha) no i oczywiście elementy grywalizacji!

best you

 

Są punkty doświadczenia, levele, monety. Mamy własnego awatara. Za monety możemy ulepszać nasze biuro, odblokowywać kolejne funkcje platformy i rozbudowywać drużynę.

Tak, można dołączyć do drużyny, a jest to zdecydowanie pożądane, jeśli zależy nam na pozycji w rankingu. I kontakcie ze świetnymi ludźmi. A moja drużyna jest najwspanialsza ze wszystkich drużyn! (Nie, żebym była kiedyś w innej. Ale nie wyobrażam sobie fajniejszej drużyny.)

Jak rozwijać swoją postać? Zaznaczając codzienne postanowienia i wykonując dzięki temu misje – tutaj nagradzane jest regularne korzystanie z platformy, wypełnianie postanowień, systematyczność… Naprawdę nie jest ciężko zmotywować się i ruszyć tyłek, kiedy może nam przepaść fajna nagroda.

Z innymi graczami rywalizujemy w rankingu – mamy minigrę zbijaka, w której zwycięstwo zależy od punktów umiejętności (zależne od naszego levelu i rozbudowania drużyny) oraz odpowiedniego dobrania przeciwnika. Minigra to chyba nawet za dużo powiedziane, ale im lepiej wykonujemy swoje misje, tym wyżej możemy wspiąć się w rankingu. Zbijak nie jest obowiązkowy.

 

Jedyny minus tej platformy w porównaniu do poprzednich – jest płatna. Ale przetestować można ją za darmo.

 

Jeżeli uwielbiacie gry, a grywalizacja działa na Was tak świetnie jak na mnie, to Best You może sporo zmienić w Waszym życiu.

 

 

To były moje trzy ulubione aplikacje, z których korzystam bez wyjątku codziennie.

Ale to nie jedyne, które wykorzystują grywalizację. Zobaczcie, czy sprawdzi się u Was któraś z poniższych.

 

Inne aplikacje wykorzystujące grywalizację:

  • Busuu – Nauka języków obcych. Ucząc się, rozwijamy i dbamy o nasz wirtualny ogród.
  • InterviewBit – Z technicznego punktu widzenia bardzo podobna do Duolingo. Pomaga przygotować się do testów kwalifikacyjnych w branży IT.
  • Habitica – Podobna do Best You, ale zdecydowanie uboższa. Ustalamy cele, jesteśmy nagradzani za ich wykonywanie, a nasz wirtualny awatar się rozwija.
  • PlantNanny – Pijesz za mało wody? Wirtualna roślinka pomoże Ci zadbać o siebie – kiedy nie pijesz wystarczająco dużo, usycha.

 

 

Znacie jeszcze jakieś podobne aplikacje? Korzystacie z którejś z nich?


Śledź mnie, żeby nie przegapić kolejnych wartościowych postów:

Obserwuj na Instagramie
Follow