Jak rozwinąć bloga?

Jaka przyszłość czeka ten blog?

Chcę cały czas rozwijać to miejsce, więc czekają je kolejne zmiany. Mam też kilka porad dla Ciebie, jeśli również blogujesz.

Jak rozwinąć bloga?

 

Jak rozwinąć bloga? 3 praktyczne porady, które pomogą Ci ruszyć z miejsca
 

1. Rozszerz/Zawęż tematykę bloga

Podoba mi się porównanie blogowania do czasopisma. Blog/czasopismo nie musi zawierać wpisów wyłącznie z jednej tematyki. Może poruszać tematy z kilku lub nawet wielu dziedzin, które interesują grupę docelową. Ja, jako młoda kobieta, poza czytaniem książek interesuję się również rozwojem osobistym, nauką, pisaniem, urodą i zdrowiem.

Dlatego bloga też zapełnią różne kategorie – głównie będą to książki i inspirujące, humorystyczne teksty, ale także rozwój osobisty czy zdrowy styl życia. Może nawet coś urodowego – chciałabym czasem przyciągnąć tu ludzi, którzy nie interesują się literaturą i dać im szansę zakochania się w książkach.

Jednocześnie raczej nie planuję dodawać tekstów o programowaniu, którym zajmuję się zawodowo, ani swojego poradnika do gry w Heroes of the Storm (taka komputerowa gra sieciowa, podobna do LoLa). Blog o wszystkim jest blogiem o niczym. Nie będę pisać o każdej pojedynczej rzeczy, która mnie zainteresowała, ale poszerzenie kategorii jest jak najbardziej w porządku.

 

2. Ustal daty publikacji

Ustalenie dat publikacji pomaga publikować regularnie i motywuje do systematycznego wrzucania wpisów. Jest niestety też nieco bardziej stresujące. Warto spróbować, czy taka deklaracja pomoże pokonać blokadę twórczą, zwalczyć perfekcjonizm albo po prostu zmusić do posadzenia tyłka przed klawiaturą.

Wiem, że obecnie częstotliwość publikacji na moim blogu jest niska. Słyszałam już od Was wiele razy, że chcielibyście, bym publikowała częściej (co jednocześnie bardzo podnosi mnie na duchu i nakłada delikatną presję!). Tak więc…

#ogłoszenie

Planuję publikować 2 teksty tygodniowo – w każdy wtorek i każdy czwartek. Opcjonalnie trzeci w sobotę, jeśli dostatecznie wyrobię się z planem.

Jednocześnie tym wpisem chcę zapoczątkować nową serię – teksty o blogowaniu. W każdy pierwszy czwartek miesiąca opublikuję nowy tekst poruszający tę tematykę.

Jeżeli macie jakieś propozycje co do tematów wpisów albo uwagi dotyczące częstotliwości – piszcie.

 

3. Zadbaj o social media

Teoretycznie, z im większej ilości miejsc można dotrzeć do Twojego bloga, tym lepiej – niektórzy jednak preferują skoncentrowanie się na jednym medium. Obecnie prym wiedzie się Instagram, więc skupienie się właśnie na nim jest niezłym pomysłem.

Ja też, kierując się zasadą Pareto, postanowiłam postawić na jeden portal. Nie jest to jednak Instagram, a Pinterest – i to tam właśnie spędzam ostatnio sporo czasu. Efekty są baardzo obiecujące.

Jeżeli chcecie śledzić moje piny z inspirującymi cytatami i linkami do kolejnych nowych postów na blogu, zaobserwujcie mój profil:

 Uwielbiam Pinterest i jako standardowy użytkownik, i jako bloger. Jeżeli chcecie, bym napisała, jak wykorzystuję tę platformę, dajcie znać w komentarzach.


Cóż, zgaduję, że teraz czeka mnie sporo pracy.

…już nie mogę się doczekać!

4 komentarze do wpisu „Jak rozwinąć bloga?”

 1. Jestem redaktorką bloga i publikuję dość regularnie od kilku lat. Zgadzam się z opisanymi przez Ciebie poradami, sama intuicyjnie wykorzystuję je na bieżąco. Jedyne czego nie robię, to nie wykorzystuję Pinterestu do promowania tej działności. Uwielbiam Pinterest, spędzam tam czas ale nie promuję się na tym portalu. Dziękuję za podpowiedź zatem, spróbuję poszukać tam możliwości 🙂
  Pozdrawiam, Pola 🙂

  Odpowiedz
 2. hejka…
  Dziękuję za Twoje porady ale ja pisze ten komentarz bo…
  właśnie mam swojego bloga ale on wcale nie działa… niektórzy mają od razu niemało wyświetleń a ja po postem wrzuconym wczoraj mam całe dwa….mam czas więc bez problemu mogę wrzucać coś codziennie bo Wiesz zdalne lekcje itp…. tylko jak rozkręcić tego bloga bez mediów nie chcę żeby moi znajomi i bliscy się dowiedzieli się o nim….. proszę Cię odpowiedz mi na ten komentarz bo to jest dla mnie ważne…….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz