#2 Języki obce z Harrym Potterem – znaczenie 10 zaklęć

Skąd wzięło się Lumos, a co dosłownie oznacza Alohomora? – czyli jak nauczyliśmy się obcych słówek, czytając Harry’ego Pottera.

To druga część wpisu o znaczniu zaklęć w Harrym Potterze. Pierwszą znajdziecie tutaj: Krótka lekcja łaciny – znaczenie 10 zaklęć z Harry’ego Pottera.

Jak w każdy wtorek, odbywamy sentymentalną podróż do Hogwartu. Wszystkie posty z serii znajdziecie pod tagiem Harry Potter, a listę publikacji we wpisie: Cykl o Harrym Potterze + FAQ .

 

Krótka lekcja języków obcych – znaczenie 10 zaklęć z Harry’ego Pottera

 

1. Morsmordre – zaklęcie wyczarowujące Mroczny Znak – symbol Śmierciożerców. Z łaciny „mors” oznacza „śmierć”, natomiast „mordere” – „gryźć”, więc zaklęcie możemy przetłumaczyć jako „weź kęs śmierci”.

 

2. Lumos – zaklęcie zapalające światło na końcu różdżki. Z łaciny „lumen” oznacza „światło”.

 

3. Nox – zaklęcie gaszące światło różdżki. Z łaciny „nox” oznacza „noc”.

 

4. Alohomora – zaklęcie otwierające zamki. Słowo pochodzi z zachodnioafrykańskiego języka Sidiki i oznacza: „pomyślny dla złodziei”.

 

Alohomora - co znaczy? Znaczenie zaklęć z Harry'ego Pottera

5. Petrificus Totalus – paraliżuje ciało przeciwnika. Z łaciny „petra” „fieri” oznaczają „kamień” i „stać się”.  Z angielskiego „total”, a z łaciny „totus” to „całkowity”.

Po polsku „spetryfikowany” to „utrwalony w pewnej formie”.

 

6. Levicorpus – zaklęcie unoszące przeciwnika nad ziemię i zwieszające go głową w dół. Z łaciny „levis” to lekki, „levo” oznacza „podnoszę”, a „corpus” to ciało.

 

7. Crucio – zaklęcie zadające ofierze olbrzymie cierpienie. Z łaciny „crucio” dosłownie oznacza „torturuję”.

 

8. Imperio – zaklęcie służące do przejęcia kontroli nad przeciwnikiem. Z łaciny „impero” oznacza „rozkaz”.

 

9. Incendio – zaklęcie podpalające. Z hiszpańskiego „incendio” oznacza „pożar”.

 

10. Wingardium Leviosa – zaklęcie unoszące cel. Z angielskiego „wing” to „skrzydło”, natomiast z łaciny „arduus” – „wysoki”, a „levis” – lekki.

 
I kto by pomyślał, ile obcych słówek poznaliśmy w czasie lektury naszej ulubionej serii? 🙂

języki obce w harrym potterze

 Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂9 komentarzy do “#2 Języki obce z Harrym Potterem – znaczenie 10 zaklęć”

  1. Hmm… Nie wiedziałam. Gdzieś słyszałam, że gdy powiesz do asystenta google ,,lumos to się zapali latakę, ale nie miałam okazji zobaczyć czy to prawda ;] Pzy okazji to ciekawy pomysł na wpis 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz