Jak pisać? Czego uczy nas J.K.Rowling

Ponad 500 000 000 sprzedanych książek. Kolejki oczekujące w księgarniach na premierę nowej powieści.

Rowling zabiła ćwieka swojemu wydawcy, który przekonywał ją do znalezienia sobie pracy. Książki dla dzieci miały nie przynieść jej żadnych pieniędzy.

Czego możemy się od niej nauczyć?

W każdy ostatni wtorek miesiąca publikuję tekst z poradami pisarskimi od samych pisarzy. Listę wszystkich wpisów znajdziecie we wpisie: Jak napisać książkę?

 

Jej książki inspirują, bawią, uczą, wzruszają…

 

Czego możemy nauczyć się od autorki „Harry’ego Pottera”?

 

Planuj – Rowling od początku wiedziała, ile części serii napisze i o czym będą opowiadać. Nie pisała z marszu. Miała mnóstwo notatek. To pozwoliło jej na umieszczanie w książkach wielu fabularnych smaczków i sprawia, że powrót do jej książek kryje dużo zaskakujących niespodzianek.

Dbaj o detale – Nie wszystkie szczegóły muszą znaleźć się w książkach (nawet nie powinny), ale pozwolą Ci bardziej zgłębić tworzone przed Ciebie postacie i świat przedstawiony. To właśnie dzięki Rowling mam tak dużo dat w kalendarzu urodzin postaci literackich. To jedne z drobiazgów, o których pamiętała.

Czerp inspiracje z dziedzictwa kulturowego – pisarka bogato czerpała z mitów, legend, historii czy literatury – nawet imiona postaci nie są u niej przypadkowe, a stanowią różnorakie nawiązania.

Ucz się od najlepszych – Rowling wykorzystała w swoich powieściach strukturę chiastyczną, którą znajdziemy też w Biblii, u Szekspira czy Homera.

 

Na koniec jedna rada, której udzieliła zdemotywowanej użytowniczce Twittera. Oto ona:

 

„Don’t write me. Write like you. Nobody else can do that. Finish that book x”

 

„Nie pisz tak jak ja. Pisz jak Ty. Nikt inny nie może tego zrobić. Skończ tę książkę.”

 

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



Dodaj komentarz