Jak napisać ambitną książkę?

Jak pisać książkę - poradyPodzieliłam się już z Wami wcześniej moimi pisarskimi ambicjami – tak, chciałabym pisać książki.

Oczywiście jestem miłośnikiem literatury wysokiej, więc chcę tworzyć dzieła, które doceni tylko wybredny odbiorca.

Też gardzicie komercją i macie pisarskie zapędy? Mam dla Was 3 rady, które, mam nadzieję, pomogą Wam albo chociaż nakierują Was na właściwe tory.

Więc jak napisać ambitną książkę?

1. Jaki styl?

Styl nie musi być gładki i lekki – żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że Twoja książka to chłam napisany prostym językiem, który dobrze się czyta. Nie, niech czytelnik będzie w stanie przeczytać co najwyżej jedną stronę dziennie i to ze słownikiem w ręce. Używaj wielu elokwentnych słów (i zamień wszystkie “że” na “iż”).

Wiecie – jeżeli styl jest przyjemny w odbiorze, wcale nie świadczy to o umiejętnościach autora. Nie, autor ma zwyczajnie prosty umysł i jego przekaz trafia do prostych ludzi. To nie jest tak, że nad takim stylem się pracuje, czy coś. No bo niby co w tym trudnego?

2. Jaka konstrukcja?

W ambitnej książce musi znaleźć się dużo, dużo przemyśleń bohatera. Bardzo dużo opisów, wewnętrznych przeżyć i rozterek w stosunku do akcji – Twoja książka musi być refleksyjna. Nie przejmuj się, tempo wcale nie musi być szybkie. Rozpisuj się o tym wszystkim, jak tylko możesz – im książka ma więcej stron, tym jest poważniejsza.

Po co pisać powieść z dużą ilością akcji, która wciąga, a której zwroty nie pozwalają się od niej oderwać? Jeszcze czytelnik powie, że to książka na jeden wieczór, a tego NIE CHCESZ usłyszeć. Ty piszesz ambitne dzieło, pamiętaj.

3. Stosuj dygresję

A najlepiej dużo, dużo dygresji. Pokaż, jaką masz szeroką wiedzę.

Zwykłego zjadacza chleba nie interesują tajniki ekonomii czy prawa – dlatego Ty musisz o tym pisać! Bo Twoja twórczość nie jest kierowana do gawiedzi. Niech będzie napisana technicznym, specjalistycznym językiem – im mniej czytelnik zrozumie, tym większe zrobi na nim wrażenie Twoja wiedza.


Nie przejmuj się, jeśli nikt nie będzie chciał wydać Twojej książki albo będzie się słabo sprzedawać. Wiesz, co to będzie znaczyć? Twoja książka jest superambitna, bo przecież większość społeczeństwa czyta tylko chłam. Niejeden wspaniały artysta został doceniony dopiero po śmierci.

A jaki według Was jest przepis na ambitną książkę?


Nie chcesz przegapić kolejnych humorystycznych postów?
Polub mojego bloga, a nic Ci nie umknie:

 

Albo zaobserwuj mnie na bloglovin’:

zabawny blog