Książka, dzięki której zaczęłam czytać

Książka, dzięki której zaczęłam czytać

“Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią, a znokautowanie trzymetrowego trolla górskiego na pewno jest jednym z nich.”

I są takie książki, które – raz przeczytane – muszą obudzić miłość do literatury, a ta, o której Wam opowiem, na pewno jest jedną z nich.

 

książka, dzięki której zaczęłam czytać

 

Akcja „Książka, dzięki której zacząłem czytać” to projekt mający na celu wyłonienie najlepszych książek z każdego gatunku literackiego. Każdy bloger biorący udział w Akcji przedstawia jedną książkę, która jego zdaniem jest najlepszą pozycją, od której warto zacząć przygodę z danym gatunkiem.

Dodatkowo Akcją chcemy przekazać, że jest wiele ciekawych gatunków literackich, często przez nas nieodkrytych, w których inni zaczytują się bez pamięci.

Akcja trwa od 01.07.2017 do 31.07.2017 roku. Po jej zakończeniu na blogu Dagmary – Socjopatka.pl pojawi się lista wszystkich tytułów, z którymi chcemy Was zapoznać.

 

 

Powieść przygodowa

 

Zacznijmy od tego – czym jest powieść przygodowa?
Definicja jest intuicyjna. Powieść przygodową charakteryzuje pełna zwrotów, wartka akcja, gdzie nierzadko, w obliczu niebezpieczeństw i niecodziennych zdarzeń, główny bohater musi wykazać się heroizmem.
Przygodówki łączą się najczęściej z innymi gatunkami, więc jeśli lubicie powieści historyczne, detektywistyczne, fantastyczne, podróżnicze – znajdziecie coś dla siebie.

 

A od jakiej powieści warto zacząć przygodę z gatunkiem?

 

I od jakiej powieści ja zaczęłam swoją literacką podróż?

 

Zaczęło się w ciasnym schowku pod skrzypiącymi stopniami. Kto z nas podejrzewał, jak daleko stamtąd zaprowadzi nas wyobraźnia? Kto wiedział, ile fascynacji może wzbudzić zwykła papierowa książka?
Ile czasu my z nią spędziliśmy! Długie, bezpowrotnie zgubione godziny, których nie sposób żałować.
A jednak jakiś żal pozostaje.
Żal, że książkę “pierwszy raz” można przeczytać tylko ten jeden raz.

 

 

harry potter i kamień filozoficzny

 

Już wiecie, albo się domyślacie, że ta inspirująca i niestarzejąca się opowieść o odwadze, przyjaźni, poświęceniu i, przede wszystkim, o miłości – to Harry Potter.

 

Książka, która potrafi rozbudzić miłość do literatury. Seria, z którą przyłapywaliśmy nawet tych, którzy wcześniej stronili od literatury.
I którą polecam na początek literackiej podróży – zawsze.
książka, dzięki której zaczęłam czytać - harry potter

 

Mówiąc o “Harrym Potterze” – już od dawna przygotowuję cykl wpisów o tej tematyce. Przygotujcie się na sentymentalną podróż do przeszłości i masę ciekawostek od przyszłego tygodnia 🙂

 

Dla osób, które znają już Harry’ego: kilka tytułów innych powieści przygodowych, które polecam:
“Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R.Tolkiena,
“Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumas,
“Artemis Fowl” Eoina Colfera,
“Dzieci kapitana Granta” Juliusza Verne’a.

 

A ja na koniec przytoczę słowa (omyłkowo) przypisywane Alanowi Rickmanowi, pod którymi chyba wszyscy się podpisujemy. I może niedługo zrobisz to również Ty – jeśli dasz sobie szansę i pozwolisz się wciągnąć do magicznego świata.
I zostawisz w nim okruszek serca.

 

Kiedy będę mieć 80 lat, siedząc w moim bujanym fotelu, będę czytać Harry’ego Pottera.
I moi bliscy zapytają: “Przez te wszystkie lata?”, a ja odpowiem:
“Zawsze”.