jak prowadzic bloga? pytania, jakie należy sobie zadać

Jak prowadzić bloga?

W jaki sposób prowadzić bloga i robić to dobrze?

Nie znajdziecie tu odpowiedzi na moje pytanie, ale pytania, na które sami musicie sobie odpowiedzieć.

A przynajmniej ja próbuję.

Jak każdego twórcę, nachodzi mnie czasem dużo wątpliwości.
Czy prowadzenie tego miejsca nadal ma sens? Czy daje mi to, czego oczekiwałam? Dlaczego zaczęłam blogować i dlaczego nadal bloguję?

 

jak prowadzić bloga i robić to właściwie?

W styczniu tego roku mijają trzecie urodziny bloga.

Moja wizja tego miejsca zmieniła się diametralnie przez ostatnie 2 lata.

Początkowo było to miejsce wypełnione tekstami z podwójnym dnem. Takich, gdzie puenta zmieniałaby dosłowne znaczenie wpisu – potrzebowałam do tego celu fikcyjnej bohaterki (tutaj znajdziecie wszystkie wpisy z tej kategorii: Alicja). Pomysł wydawał się ciekawy i innowacyjny, ale czy dobrze go zrealizowałam?

Po jakimś czasie pisania zabawnych tekstów z przymrużeniem oka, tematyka skręciła w kierunku literatury. Okazało się, że blogowanie bez aluzji i ironii jest dla mnie bardziej satysfakcjonujące.

Dlatego nazwa bloga nie przystaje już zbytnio do tego miejsca. I teraz pytanie – czy zmienić domenę, czy raczej skasować stare posty i zmienić imię w urzędzie?

 

Hmm.

 

Ciągle jestem na rozstaju.
To tylko mój blog, i aż mój blog.

Czy powinnam była skręcać w stronę literatury? A może wrócić do starego typu wpisów? Czy rozdzielić blogi? Czy rozwijać się dalej w tym samym kierunku?
Być twarzą bloga, czy stać w cieniu i pociągać za sznurki?

 

A może, dopóki moje teksty niosą czytelnikom jakąś wartość i poprawiają nastrój, nazwa i tematyka nie mają większego znaczenia?

Jedno jest pewne:
Nie wiem, w jakiej formie będę tworzyć to miejsce, ale wiem, że będę tworzyć.

Gdzie i w jaki sposób – do tego jeszcze dojdę.

 

jak prowadzić dobrego bloga? pytania

 

Dziękuję Wam za ostatni rok!


 

11 komentarzy do wpisu „Jak prowadzić bloga?”

 1. Myślę, że skoro to Twój blog, to powinnaś prowadzić go tak, jak chcesz:)
  Osobiście podobają mi się blogi z różnorodną tematyką, jeśli jest to zrobione ze smakiem i jaką taką konwencją, bo dzięki temu możemy natknąć się na coś, czego nie szukaliśmy, a okazało się to interesujące:)
  ale to tylko moja opinia:)

  Odpowiedz
 2. Chyba każdy z nas ma takie rozterki. Bo z jednej strony tak jest fajnie, ale inaczej jest fajniej, a z trzeciej strony może zrobić coś zupełnie inaczej… u mnie właśnie dlatego jest jeden wielki misz masz, a co się z tego urodzi to się okaże 😉

  Odpowiedz
 3. Jakkolwiek lubiłem stare posty to wydaje mi się, że nie były zrozumiałe dla większości osób, a nowsze może zrozumieć większość czytelników i niosą ze sobą dużo wartości i uśmiechu 🙂

  Odpowiedz
 4. Muszę Ci powiedzieć, że miałem podobny dylemat. Mój blog miał dość pretensjonalny adres, będący kiedyś sloganem sieci sklepów z elektroniką. Takich nie dla idiotów. Przez lata prowadzenia go na Onecie dorobiłem się jednak sporej rzeszy czytelników. Problem rozwiązał się sam, bo Onet zamyka z końcem lutego swoją blogosferę. Szkoda mi było znanego adresu i skopiowałem go na serwer media.pl. W końcu jednak dałem sobie spokój. Ja, poważny facet bawię się w krzykliwe domeny. Odpuściłem, przeszedłem na prosty adres http://inn.media.pl i spokojnie sobie działam już trzeci miesiąc. Faktem jest, że nie odbudujesz sobie pozycji w miesiąc czy nawet rok. To ciężka harówa. Ale miła 🙂 Wiesz co? Alicja ma kota to ciepła nazwa. Ale… ale ja bym mimo to spróbował czegoś innego, dla samej odmiany. Fajnie piszesz, masz polot. A sama zmiana zawsze jest wyzwaniem. Pozdrawiam Jerzy Wilman

  Odpowiedz
 5. Ja z kolei mam bloga dotyczącego miłości, życia…. Może wydawać się to nudne, ale ta historia (w formie powieści) naprawdę toczyła się w moim życiu… Nie wiem czemu ale mam wrażenie jakoby ludzie nie lubili czytać o cudzych emocjach. w ogóle jakby nie lubili czytać. Jak mam pokazać im te emocje, które ja posiadam czy też posiadałam? Jak ich tym zainteresować i również zachęcić do czytania w ogóle??? Mój blog to https://historianiepewnejmilosci.blogspot.com/ zajrzyj proszę i powiedz co zmienić. Pozdrawiam!!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz