Jak zmotywować się do nauki języka obcego?

Dlaczego uczymy się języków obcych?

Żeby móc swobodnie podróżować, nie martwiąc się barierą językową? Móc prowadzić rozmowy z obcokrajowcami? Czy żeby zabłysnąć przed znajomymi obcym akcentem?

Powodów może być znacznie więcej.

 

To tekst pisany z myślą o molach książkowych, które nie wychodzą z domu.

Wielu z nas jest introwertykami, którzy wystarczająco niewiele mówią w języku ojczystym, żeby chcieć dodatkowo błyszczeć potokiem obcej wymowy. Nas raczej nie motywuje myśl, że dzięki znajomości języków obcych będziemy mogli poznawać więcej ludzi i z nimi rozmawiać.

To co może zmotywować nas?

Chciałabym przedstawić Wam 5 powodów, które mnie osobiście motywują do nauki języków obcych.
Moim cichym marzeniem jest bierna znajomość 6 języków obcych – ponoć od tylu można już nazywać się poliglotą (oczywiście liczba języków to kwestia dyskusyjna, nie ma żadnej konkretnej granicy, no i zdecydowanie lepsza byłaby czynna znajomość zamiast biernej… ale i tak). Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić przed 30-stką.

To jak zmotywować się do nauki?

motywacja do nauki - jak zmotywować się do nauki języków obcych

 

 5 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

 

1. Czytanie książek w oryginale

Nie ma tłumaczeń idealnych.

Czy można poznać ukochaną książkę lepiej niż czytając ją w jej pierwotnej formie? Poznając ją dokładnie taką, jaka wyszła spod pióra autora? Bez interpretacji tłumacza czy potencjalnych błędów.

Jaki język musisz znać, żeby przeczytać swoją ulubioną książkę w oryginale?

 

2. Rozumienie gier słów

Wiele żartów i gier słów jest nieprzetłumaczalnych. A jeśli chodzi o nazwy własne – tłumacze często zostawiają je w oryginalnej formie (np. Grimmauld Place z Harry’ego Pottera, które też jest grą słów).

Znając języki obce, jesteśmy w stanie zrozumieć żarty i gry słowne, które pozostały nieprzetłumaczone lub są nieprzetłumaczalne. Więcej śmiechu dla nas.

 

3. Podejmowanie lepszych decyzji

Masz ciężką decyzję do podjęcia? Jak dokonać najlepszego, najbardziej racjonalnego wyboru?

Pomyśleć w języku obcym.

Myślenie w języku obcym pozwala spojrzeć na problem z dystansem, zredukować błędy poznawcze i podjąć logiczniejszą, bardziej trafną decyzję.

 

4. Zrozumienie słów ulubionej piosenki

Kiedy pokochasz jakiś utwór, prędzej czy później chcesz się dowiedzieć, o czym on jest.

Osobiście bardzo lubię słuchać piosenek Disneya w różnych wersjach językowych i je ze sobą porównywać.

No i znając język obcy można już śpiewać, zamiast podśpiewywać.

 

5. Znajomość obcego języka

Poznawanie obcego języka pozwala nam… poznać obcy język. To samo w sobie jest fascynujące. Odkrywanie różnic między językami, podobieństw, reguł, smaczków…
A uczucie, kiedy niespodziewanie jesteś w stanie zrozumieć zdanie w obcym języku – bezcenne.

 
Motywacji do nauki języka może być dużo więcej: czytanie zagranicznych blogów, oglądanie zagranicznych kanałów, słuchanie podcastów, oglądanie filmów bez lektora i napisów czy robienie jednocześnie researchu na ten sam temat w różnych językach.

Która z nich popchnie do działania Ciebie?

 
 

To jakiego języka Wy się uczycie/chcecie nauczyć?

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



16 komentarzy do “Jak zmotywować się do nauki języka obcego?”

  1. Ja jakiś czas temu zaczęłam uczyć się niemieckiego, bo wiem że przyda mi się w moim przyszłym zawodzie i to mi daje motywacje 🙂

    Odpowiedz
  2. Ładnie i mądrze napisane:). Dzisiaj znajomość języka obcego jest przepustką do ciekawego świata.Dla młodszych jest to oczywiste. Starsi mają większy problem. Walczą, tak jak ja:))

    Odpowiedz
  3. Angielski nie stanowi dla mnie problemu, za to niemieckiego uczyłam się od 4 klasy podstawówki aż po studia i… totalnie nic. Nie łapię tego języka 😀 Za to mój narzeczony podszkolił swój niemiecki i dzięki temu dostał pracę, której by się nie spodziewał 🙂 także warto!

    Odpowiedz
  4. Dot. 4 „Myślenie w języku obcym pozwala spojrzeć na problem z dystansem, zredukować błędy poznawcze i podjąć logiczniejszą, bardziej trafną decyzję”. Na jakiej podstawie? Jestem po 2 filologiach, znam niemiecki, węgierski, francuski, poza tym komunikatywnie angielski, rosyjski i podstawy japońskiego. Co przekonało cię do tak ogólnego stwierdzenia? Myślenie w obcym języku jest oczywiście częściowo inne od myślenia we własnym języku, znajomość języka obcego ułatwia zrozumienie drugiej kultury, docenienie swojej, do pewnego stopnia ważne jest tu również logiczne, „matematyczne” myślenie, jednak dlaczego uważasz, że pomaga spojrzeć na problem z dystansem? Masz na myśli problem wynikający z różnic kulturowych, językowych?

    Odpowiedz
    • To wnioski z przeprowadzonego badania naukowego na ten temat (The Foreign-Language Effect: Thinking in a Foreign Tongue Reduces Decision Biases.” By Boaz Keysar, Sayuri L. Hayakawa and Sun Gyu An. Psychological Science, 18 April 2012). Badani lepiej szacowali straty i zyski, myśląc w obcym języku.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz