jak się zmotywować do nauki języka?

Jak zmotywować się do nauki języka obcego?

Dlaczego uczymy się języków obcych?

Żeby móc swobodnie podróżować, nie martwiąc się barierą językową? Móc prowadzić rozmowy z obcokrajowcami? Czy żeby zabłysnąć przed znajomymi obcym akcentem?

Powodów może być znacznie więcej.

 

To tekst pisany z myślą o molach książkowych, które nie wychodzą z domu.

Wielu z nas jest introwertykami, którzy wystarczająco niewiele mówią w języku ojczystym, żeby chcieć dodatkowo błyszczeć potokiem obcej wymowy. Nas raczej nie motywuje myśl, że dzięki znajomości języków obcych będziemy mogli poznawać więcej ludzi i z nimi rozmawiać.

To co może zmotywować nas?

Chciałabym przedstawić Wam 5 powodów, które mnie osobiście motywują do nauki języków obcych.
Moim cichym marzeniem jest bierna znajomość 6 języków obcych – ponoć od tylu można już nazywać się poliglotą (oczywiście liczba języków to kwestia dyskusyjna, nie ma żadnej konkretnej granicy, no i zdecydowanie lepsza byłaby czynna znajomość zamiast biernej… ale i tak). Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić przed 30-stką.

To jak zmotywować się do nauki?

motywacja do nauki - jak zmotywować się do nauki języków obcych

 

 5 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

 

1. Czytanie książek w oryginale

Nie ma tłumaczeń idealnych.

Czy można poznać ukochaną książkę lepiej niż czytając ją w jej pierwotnej formie? Poznając ją dokładnie taką, jaka wyszła spod pióra autora? Bez interpretacji tłumacza czy potencjalnych błędów.

Jaki język musisz znać, żeby przeczytać swoją ulubioną książkę w oryginale?

 

2. Rozumienie gier słów

Wiele żartów i gier słów jest nieprzetłumaczalnych. A jeśli chodzi o nazwy własne – tłumacze często zostawiają je w oryginalnej formie (np. Grimmauld Place z Harry’ego Pottera, które też jest grą słów).

Znając języki obce, jesteśmy w stanie zrozumieć żarty i gry słowne, które pozostały nieprzetłumaczone lub są nieprzetłumaczalne. Więcej śmiechu dla nas.

 

3. Podejmowanie lepszych decyzji

Masz ciężką decyzję do podjęcia? Jak dokonać najlepszego, najbardziej racjonalnego wyboru?

Pomyśleć w języku obcym.

Myślenie w języku obcym pozwala spojrzeć na problem z dystansem, zredukować błędy poznawcze i podjąć logiczniejszą, bardziej trafną decyzję.

 

4. Zrozumienie słów ulubionej piosenki

Kiedy pokochasz jakiś utwór, prędzej czy później chcesz się dowiedzieć, o czym on jest.

Osobiście bardzo lubię słuchać piosenek Disneya w różnych wersjach językowych i je ze sobą porównywać.

No i znając język obcy można już śpiewać, zamiast podśpiewywać.

 

5. Znajomość obcego języka

Poznawanie obcego języka pozwala nam… poznać obcy język. To samo w sobie jest fascynujące. Odkrywanie różnic między językami, podobieństw, reguł, smaczków…
A uczucie, kiedy niespodziewanie jesteś w stanie zrozumieć zdanie w obcym języku – bezcenne.

 
Motywacji do nauki języka może być dużo więcej: czytanie zagranicznych blogów, oglądanie zagranicznych kanałów, słuchanie podcastów, oglądanie filmów bez lektora i napisów czy robienie jednocześnie researchu na ten sam temat w różnych językach.

Która z nich popchnie do działania Ciebie?

 


 

To jakiego języka Wy się uczycie/chcecie nauczyć?

 

Spodobał Ci się wpis? Śledź kolejne przez:

Obserwuj na Instagramie
Follow

 

14 komentarzy do wpisu „Jak zmotywować się do nauki języka obcego?”

  1. Ja jakiś czas temu zaczęłam uczyć się niemieckiego, bo wiem że przyda mi się w moim przyszłym zawodzie i to mi daje motywacje 🙂

    Odpowiedz
  2. Ładnie i mądrze napisane:). Dzisiaj znajomość języka obcego jest przepustką do ciekawego świata.Dla młodszych jest to oczywiste. Starsi mają większy problem. Walczą, tak jak ja:))

    Odpowiedz
  3. Angielski nie stanowi dla mnie problemu, za to niemieckiego uczyłam się od 4 klasy podstawówki aż po studia i… totalnie nic. Nie łapię tego języka 😀 Za to mój narzeczony podszkolił swój niemiecki i dzięki temu dostał pracę, której by się nie spodziewał 🙂 także warto!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz