Dlaczego warto układać puzzle

Jedną z moich ulubionych form spędzania czasu jest układanie puzzli.
Bo co może lepiej nauczyć życia niż puzzle?

Co takiego tracisz, jeżeli nie układasz puzzli? Oto moje ulubione korzyści tej aktywności.

 

5 powodów, dla których warto układać puzzle

 

1. Stan flow

Puzzle bardzo łatwo wprowadzają w stan flow, czyli stan, kiedy zatracasz się w wykonywanej czynności i gubisz poczucie czasu.

 

2. Wyzwanie intelektualne

Wyszukiwanie i dopasowywanie do siebie elementów układanki wymaga współpracy obu półkul mózgu i jest dla niego świetnym ćwiczeniem.

 

3. Przy puzzlach świetnie się rozmyśla, słucha podcastów i audiobooków

Łatwiej mi się skupić na słuchaniu, kiedy jestem czymś zajęta – czy bazgraniem, czy graniem w prostą grę, czy właśnie układaniem puzzli.

Układając puzzle mogłabym słuchać książek godzinami. Wiele audiobooków kojarzę z konkretnym zestawem puzzli, a patrząc na kolejne części układanki, przypominam sobie kolejne fragmenty fabuły!

 

Korzyści z układania puzzli

 

4. Puzzle uczą życia

Puzzle pokazują, jak rzeczy pozbawione kontekstu wydają się czymś innym niż są w rzeczywistości. Jak pojedyncza rzecz, coś z pozoru zupełnie niepasującego, po wstawieniu w odpowiednie miejsce, zaczyna pasować. gdy zobaczysz pełen obrazek
Jak zmiana perspektywy pozwala znaleźć zastosowanie dla kłopotliwego elementu. Jak pełen obrazek zmienia naszą percepcję.

 

5. I w końcu: uczucie dumy, kiedy skończysz

Satysfakcja po dopasowaniu do siebie wszystkich elementów jest ogromna. Jako rezultat dostajemy obrazek, który możemy podziwiać na ścianie.

Ale ja wolę go złożyć i w kolejne deszczowe popołudnie zacząć od początku.

 


A Wy? Lubicie układać puzzle?

 Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂16 komentarzy do “Dlaczego warto układać puzzle”

  1. Ja również kocham puzzle. Szczególnie kiedy nie mam weny, a muszę napisać np. opowiadanie czy rozprawkę do szkoły. Zaczynam układać, uspokajam się, oczyszczam umysł i od razu wiem jak napisać pracę. Szkoda, że na egzaminy nie można brać ze sobą puzzli 😉.

    Odpowiedz
  2. Najbardziej mi sie spodobał fragment o puzzlach i fakt, ze słuchasz podczas ich układania audiobookow. Prawde mówiąc, nie wpadłam na to, a to bardzo ciekawy pomysł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz