Czy social media marnują twój czas?

Czy media społecznościowe marnują twój czas?
To zależy od tego, jak ich używasz.

 

Pierwsze pytanie: czy wiesz w ogóle, ile spędzasz dziennie czasu w aplikacjach społecznościowych? Jeżeli tego nie kontrolujesz, zapewne jest tego czasu więcej, niż Ci się wydaje. Ale nadal możesz to sprawdzić.

W telefonie z Androidem jest w ustawieniach coś takiego jak “Cyfrowa równowaga”, która automatycznie śledzi czas spędzony w aplikacjach, a także ilość odblokowań telefonu w ciągu dnia. Sprawdź, jak często zerkasz na telefon i w jakiej aplikacji spędzasz najwięcej czasu.  Analogiczna funkcja w Iphonie to “Czas przed ekranem”.

Co, kiedy tego czasu faktycznie okazuje się być za dużo?

 

1. Ogranicz czas spędzony w mediach społecznościowych

Jeżeli spędzasz za dużo czasu w social mediach, rozważ aplikacje blokujące dostęp do social mediów po określonym czasie albo w określonych godzinach (TikTok oferuje tę pierwszą funkcjonalność natywnie, polecam ją sobie włączyć, jeśli tam przesiadujecie!).

 

2. Posprzątaj na swoim profilu

Odobserwuj profile, które niczego ciekawego nie wnoszą w Twoje życie albo wręcz powodują u Ciebie negatywne emocje. Nie warto.

 

3. Poszukaj wartościowych treści

Zaobserwuj profile, które poprawią Ci humor, nauczą czegoś ciekawego, zainspirują.

 

Na moim Instagramie znajdziecie w relacjach między innymi ciekawostki, który wywarły na mnie wrażenie i którymi chcę się podzielić. Oto przykładowe z nich:

instagram, ciekawostki - kajdzianka

ciekawostki, fakty - instagram kajdzianka

egipt-ciekawe

egipt-ciekawostka

egipt-fakt

instagram-story

instagram story kindle

 

Część ze swoich relacji instagramowych opublikowałam już na blogu, znajdziecie je we wpisach:

 


Jakie konta na Instagramie i w innych mediach społecznościowych śledzicie? Macie problemy z nadmiernym spędzaniem czasu w tych aplikacjach?

 

4 komentarze do “Czy social media marnują twój czas?”

  1. Tv ograniczam do wiadomości na TVN, na instagram zagladam góra raz w tygodniu, rzadko coś zamieszczam, FB- sprawdzam wiadomości na dwu kocich forach i jednym lokalnym. Częściej zaczęłam zagladac na bloga, moze znów będę systematycznie wstawiac fotki i posty. To ja rozporzadzam swoim czasem nie media. Wolę czytać, szaradzic, ogladać filmy- nie ogladam seriali w rodzaju Brzydula , Klan , czy inne badziewie.Lubię spacery, a że jestem emerytką, mam sporo czasu więc włóczę się po okolicy, rzadziej juz podróżuję, chociaz uwielbiam

    Odpowiedz
  2. Dodawanie wartościowych profili do grupy obserwowanych to zdecydowanie nadrzędna sprawa. Sama staram się obserwować istotne konta, ciekawostki, chociaż ładne poprawiające humor zdjęcia, wtedy nawet nie trzeba aż tak bardzo ograniczać tego czasu spędzanego w mediach społecznościowych, bo wtedy to nie jest czas stracony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz