21 książek na 2021 rok

Tegoroczne wyzwanie czytelnicze, jakie przed sobą stawiam, napełnia mnie poczuciem ekscytacji.

W zeszłym roku sięgnęłam po kilka klasyków: „Zbrodnię i karę”, „Wielkiego Gatsby’ego„, „Wehikuł czasu„, „Trzech muszkieterów„, zaczęłam również niekończącą się „Wojnę i pokój”. Książki te pobudziły mój apetyt na uzupełnienie braków w klasyce literatury.

 

Czytania nie traktuję wyłącznie jako rozrywki. Dla mnie książka (chociaż naturalnie sięgam również po lżejsze tytuły) powinna poszerzać mój światopogląd, dawać do myślenia, wzbogacać wiedzę i uzupełniać moje własne doświadczenia.

Z niepokojem obserwuję tytuły, które zalewają rynek czytelniczy, a których treść i forma mnie rozczarowuje. Zamiast przekopywać się przez nowości i szukać wśród nich czegoś wartościowego, w tym roku wolę zwrócić się w kierunku sprawdzonych tytułów, które nie bez powodu zyskały rozgłos i/lub przetrwały lata, dekady i wieki.

Wyzwanie książkowe 2021

1. Archipelag Gułag, Aleksandr Sołżenicyn

2. Paragraf 22, Joseph Heller

3. Buszujący w zbożu, J.D.Salinger ✔️

4. Myszy i ludzie, John Steinbeck ✔️

5. Nędznicy, Victor Hugo

6. Pięć lat kacetu, Stanisław Grzesiuk

7. Szachinszach, Ryszard Kapuściński

8. Grona gniewu, John Steinbeck

9. Władca much, WilliamGolding ✔️

10. Dracula, Bram Stoker

11. Chłopiec z latawcem, Khaled Hosseini

12. Boska komedia, Dante Alighieri

13. Faust, Johann Wolfgang von Goethe

14. Pani Bovary, Gustave Flaubert ✔️

15. Wielkie nadzieje, Charles Dickens

16. Komu bije dzwon, Ernest Hemingway

17. Pożegnanie z bronią, Ernest Hemingway

18. Portret Doriana Graya, Oscar Wilde (recenzja) ✔️

19. Moby Dick, Herman Melville

20. Frankenstein, Mary Shelley

21. Proces, Franz Kafka

 

Oto moja lista. Nie mogę się doczekać tegorocznych lektur!

Inne pomysły na wyzwania książkowe znajdziecie tutaj:

Wyzwanie książkowe 2020

18 wyzwań książkowych na 2018 rok

17 wyzwań czytelniczych na 2017


A jak Wy stoicie ze znajomością klasyki? Po co chcielibyście sięgnąć w tym roku?

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



23 komentarze do “21 książek na 2021 rok”

  1. A w jaki sposób wybierałaś? Dlaczego akurat te, a nie inne? Kierowałaś się jakąś listą? Pamiętam, że w szkolnych czasach studiowałam listę laureatów literackiego Nobla w encyklopedii i planowałam ich wszystkich przeczytać, miało się te ambicje 😉

    Przyznam się, że właśnie w tych dniach myślałam na temat „Boskiej Komedii”… ale w odwrotnym kierunku – że to jest rzecz, za którą nigdy się chyba nie zabiorę 🙂 Jest to dla mnie kwintesencja lektury intelektualnej, która by mnie wymęczyła totalnie, a niekoniecznie coś dała. A przecież czytam dla przyjemności.

    Odpowiedz
    • Hej, ja właśnie z tego powodu skreśliłam „Ulissesa” i „Lolitę”… może kiedyś spróbuję, ale nie będę czytać ich na siłę.
      Ogólnie są to tytuły, które od jakiegoś czasu chodziły mi po głowie. Przeglądałam listy typu „100 najlepszych książek od BBC”, żeby przypomnieć sobie wszystkie pozycje. Większość książek z takich list mam już za sobą, więc nie miałam dylematu, które umieścić na swojej.

      Odpowiedz
  2. Ja obecnie czytam „Rok 1984”. Następnie mam zamiar przeczAytać „Dumę i uprzedzenie” oraz Dracula. Więc ja widać też idę w klasykę. Zapisuję twoja listę, na pewno się przyda 😃.

    Odpowiedz
  3. Nie do końca wiem, co kwalifikować do klasyków, ale mam całą listę książek, o których gdzieś tam zawsze słyszałam, dobrze znam tytuł, ale nigdy nie przeczytałam. Parę już odhaczyłam, na liście mam nadal m. in. „Zabić drozda”, „Złodziejkę książek”, „Opowieść podręcznej”, „Solaris”, „Małe kobietki”, „Szklany klosz” czy „Imię róży”.

    Z Twojej listy czytałam „Buszującego w zbożu” – nie podszedł mi, mimo że w pewnym stopniu utożsamiam się z głównym bohaterem. „Portret Doriana Graya” polecam! Może nie jest to książka, o której myślałam potem nocami, ale zdecydowanie mnie zaciekawiła (polecam zwłaszcza zainteresować się historią jej wydawania i cenzury). „Pani Bovary” chciałam nawet przeczytać dodatkowo do matury, ale nie udało mi się jej dorwać w bibliotece i od tego czasu jakoś o niej zapomniałam 😅

    Miłego czytania! 😁

    Odpowiedz
  4. Wyzwanie pod kątem klasyków literatury – bardzo dobry pomysł 🙂 Niektóre z tych tytułów czytałam, ale więcej z nich znam tylko z tytułu, lecz zawsze chciałam przeczytać. Życzę Ci zapału oraz wielu niezapomnianych wspomnień.

    „Portret Doriana Graya” – rewelacyjna książka, bardzo ciekawy portret psychologiczny tytułowego bohatera. Pamiętam, że czytałam tę książkę, jak byłam chora – trzy dni i po wszystkim, ale zapamiętałam na długo. „Faust” – trudna lektura, ale zdecydowanie warta uwagi. Podobno jest niezwykła w oryginale – wtedy najlepiej można zwrócić uwagę na jej kunszt językowy (ale niestety, nigdy nie uczyłam się niemieckiego ;)). „Nędzników” zaczęłam czytać, lecz przez inne sprawy, nie dokończyłam. Jednak (jak na sam początek) zaciekawiło mnie i pewnie kiedyś do tego wrócę.

    Z kolei ja teraz odświeżam sobie „Władcę Pierścieni” – planuję w tym roku podróż z mistrzem Tolkienem 🙂

    Odpowiedz
  5. Ciekawa lista! Do swojej z pewnością dopiszę „Buszujący w zbożu”, J.D.Salinger, bo już dawno miałem to przeczytać. Reszta pewnie też ciekawa. Pozdrawiam 😉

    Odpowiedz
  6. Polecam wszystkim molom – ,,Udrękę i ekstazę”, ,,Na wschód od Edenu”, ,,Świat według Garpa”, ,,Lamparta”, ,,Metro”, ,,Opowiadania” Antoniego Czechowa czy ,,Doktora Żiwago.

    Odpowiedz
  7. Ja planuję przeczytać wszystkie książki związane z Harrym Potterm a oprócz tego wszystkie książki z szkolnej biblioteki przeczytałam już coś koło 10-20. polecam serię: koszmarny karolek, przygody detektywa pozytwki, przygody Tomka Wilmowskiego oraz książke kierdej wszyskie są bardzo ciekawe.

    Odpowiedz
  8. super!
    ps. polecam Harry Potter, seria niefortunnych zdarzeń, Magiczne drzewo, podruż za jeden uśmiech i podrużnicze przygody Tomka Wilmowskiego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz