20 nawyków, które warto sobie wyrobić

Pora w końcu wziąć życie w swoje własne ręce i zacząć świadomie kształtować swoje nawyki.


Oto 20 nawyków, które ulepszą Twoje życie – wdróż kilka z nich, a w Twoim życiu rozpocznie się lawina pozytywnych zmian.

Będzie ciężko na początku, ale jak nie Ty, to kto?

 

Dobre nawyki do wyrobienia

 

20 nawyków, które ulepszą Twoje życie

1. Rytuał poranny

Ustalenie rytuału porannego i wykonywanie go codziennie w stałej formie daje nam poczucie porządku i pozwala pozytywnie wystartować każdego dnia. Udany poranek zaczyna udany dzień. Zawalenie go może nawet popsuć resztę dnia! Warto zadbać o swoją poranną rutynę.

 

2. Ścielenie łóżka

To pierwsza rzecz, którą możemy zrobić, a która da nam poczucie ukończonego zadania. Niby taka niewinna rzecz, ale potrafi pozytywnie popchnąć nas do przodu każdego ranka.

 

Jakie nawyki najlepiej sobie wyrobić? Najlepsze nawyki

3. Ćwiczenia twarzy

 

Ćwiczenia buzi mają wzmacniać mięśnie twarzy i działać przeciwzmarszczkowo (jako, że na twarzy skóra połączona jest bezpośrednio z mięśniami). Nie ma niestety wiarygodnych badań, które potwierdzałyby ich działanie (są jedynie obiecujące badania na małych próbach), ale ja wierzę w te ćwiczenia. Częściej uśmiecham się jednym kącikiem ust i widzę różnicę po obu stronach twarzy.

 

4. Medytacja

 

Medytacja ma szereg zalet: zwiększa odporność na stres, poprawia pamięć, koncentrację, podnosi poziom siły woli, relaksuje… Polega na oczyszczeniu umysłu i odliczaniu oddechów, przy jednoczesnym odsuwaniu przychodzących myśli. To niełatwe, ale praktyka czyni mistrza.

Bardzo polecam medytację. Warto spróbować!

 

5. Regularne ćwiczenia

 

Nikogo nie trzeba przekonywać o wartości ćwiczeń fizycznych. W zdrowym ciele zdrowy duch. Regularne ćwiczenia to podstawa.

 

6. Dbanie o wzrok

 

Dużo czasu spędzamy przy ekranach elektronicznych, więc warto regularnie wykonywać ćwiczenia wzroku, np.: krążenia gałek ocznych, szybkie mruganie, naprzemienne patrzenie blisko i daleko.

7. Planowanie

 

Znajdź idealną metodę planowania dla siebie i pamiętaj: zaplanuj maksymalnie 60% dnia (może być więcej, jeżeli naprawdę dobrze znasz siebie). Ciągle niedoszacowujemy czas, jaki naprawdę zajmują nam rzeczy.

I uwzględniaj zasadę Pareta.

 

8. Przygotowywanie ubrań

Ubrania najlepiej przygotować sobie wieczorem niż rano marnować czas i zużywać siłę woli na zastanawianie się nad tym, co na siebie włożyć.

 

Najlepsze nawyki do wdrożenia. Dobre nawyki.

 

9. Wstawanie od biurka

Jeżeli pracujesz przy biurku – regularnie musisz od niego wstawać. Nieruszanie się przez więcej niż godzinę jest fatalne dla zdrowia. A wystarczy na chwilę podnieść tyłek, żeby zniwelować zły wpływ siedzącego trybu życia.

Dobrze też pracować przy wysokim biurku na stojąco.

Ja czasem na stojąco nawet czytam. W domu. Żeby za dużo nie siedzieć.

 

10. Pisanie dziennika

Mnóstwo ludzi sukcesu pisze dzienniki. Jak myślisz, co im to daje?

Pisanie pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, dokonać retrospekcji, analizy swoich działań i pozwala lepiej zapamiętać życiowe lekcje.

 

11. Notowanie

Nie ufaj swojej pamięci. Ile dobrych pomysłów Ci już przepadło, bo zapomniałeś ich zapisać?

 

12. Poprawna postawa

Trzymanie poprawnej postawy zapobiega bólowi i nieprzyjemnym schorzeniom, zwiększa pojemność płuc oraz poprawia krążenie i trawienie.

Wiesz, że skupianie się na prostym siedzeniu wzmacnia też siłę woli?

 

13. Regularne zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne nie dadzą Ci za dużo, jeżeli nie będziesz wykonywać ich systematycznie

Od najlepszego kremu przeciwzmarszczkowego lepszy jest krem z filtrem nałożony na dzień.

A super maseczka oczyszczająca nie da Ci tak dużo, jak zmywanie makijażu CODZIENNIE wieczorem.

Te dwa nawyki dużo zrobią dla Twojej urody.

 

Nawyki urodowe do wdrożenia.

 

14. Przygotowanie wcześniej śniadania

Wystarczy, że zaplanujesz, co zjesz i przygotujesz sobie talerz albo miskę – już będzie Ci łatwiej zabrać się do śniadania rano.

 

15. Wybieranie schodów zamiast windy

Prosty i bardzo fajny nawyk. Dużo nie kosztuje.

 

16. Picie wody

Zdrowie, lepsze samopoczucie, sprawniejsze myślenie, ładniejszy głos, uroda. Woda da Ci wszystko, czego potrzebujesz.

Tylko musisz pić ją regularnie, małymi łykami.

 

17. Kontrolowanie rachunków

Dopóki nie zaczniesz spisywać i/albo analizować swoich wydatków, możesz nie wiedzieć, ile pieniędzy przepada Ci na głupoty i ile rzeczywiście wydajesz.

 

18. Wdzięczność

Codziennie pisz/dziękuj w myślach/w modlitwie za rzeczy, które masz i których możesz doświadczać. Za te, których na co dzień nie doceniasz, a bardzo by Ci ich brakowało.

Ja codziennie spisuję 3 takie rzeczy w swoich notatkach.

 

Dobre nawyki, które ulepszą Twoje życie. Jakie nawyki warto kształtować?

 

19. Czytanie przed snem

Taki wieczorny rytuał da Twojemu mózgowi znak, że szykujesz się do spania. Czytanie generalnie jest świetnym nawykiem (zobacz 15 korzyści z czytania), a stworzenie z niego wieczornego rytuału pozwoli Ci lepiej spać.

 

20. Śledzenie postanowień

To jeden z najlepszych i najważniejszych nawyków. Jeżeli opanujesz śledzenie swoich wysiłków, to każde kolejne postanowienie, jakie podejmiesz, będzie łatwiejsze. Obiecuję. To jedno z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju!

Wybierz jedno, najprostsze postanowienie i zaznaczaj codziennie, czy zostało wykonane. Zobaczysz, jak dużo się zmieni, kiedy wejdzie Ci to w krew.

 


To który nawyk idzie na pierwszy ogień? Który z nich już praktykujecie? Jakie nawyki polecacie?



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



20 komentarzy do “20 nawyków, które warto sobie wyrobić”

  1. Już od dluzszgo czasu staram się wprowadzać ścielenie łóżka rano. Już chyba nawet wyrobiłam sobie ten nawyk, jak tego nie zrobię to muszę się wrócić bo czuję że coś s jest nie tak. 🙂Teraz może zacznę ćwiczyć wieczorem lub zapisywać pomysły bo dużo już ich umknęło.😀

    Odpowiedz
  2. „Ścielenie łóżka ’ warto zamienić na „zadbanie o łóżko” czyli rozłożenie pościeli by „odparowała” z naszej wilgoci oraz wywietrzenie jej….
    „Zaścielenie” wilgoci i naskorka to bardzo ryzykowny pomysł…….
    Reszta jest super – pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  3. Pierwszy raz spotkałam się z dokłdnym opisem do stosowania medytacji. Stosuję różne pozycje jogi dłoni. Najczęściej ratującą życie, jest natychmiast skuteczna. Dziękuję za obszerne wprowadzenie do medytacji. Pozdrawiam Wanda Marta

    Odpowiedz
  4. Ja spisuję plan dnia, dzieląc na zadania najważniejsze, ważne i dodatkowe- jak starczy czasu. Pozwala to przy dużej rodzinie nie zapominać o wielu obowiązkach i zadaniach a jednocześnie daje satysfakcję,bo widać jak dużo zrobiłam w ciągu dnia…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz