Dlaczego masz problem z motywacją?

Jak się skutecznie zmotywować i dlaczego masz z tym problem?

 

Co na temat motywacji mówią nam badania nad działaniem naszego mózgu? Jak się zmotywować, kiedy nam się nie chce, dlaczego nam się nie chce i czy RZECZYWIŚCIE się nie chce?

Oto lekcje dotyczące motywacji, które wyciągnęłam z popularnonaukowej książki Mózg się myli! Dlaczego błędy mózgu są naszą siłą” Henninga Becka.

Pora spojrzeć na motywację w inny sposób!

 

Motywacja

Jak się zmotywować? 6 wskazówek dotyczących motywacji

 

1. Motywacja jest wewnętrzna

Jak zatem motywuje się ludzi? Wcale się ich nie motywuje. W gruncie rzeczy jest to niemożliwe. Nie da się nikogo zmotywować.

Prawdziwa motywacja jest wewnętrzna.

 

2. Lepszy wróbel w garści…

Bardziej motywuje nas coś, co przynosi natychmiastową gratyfikację zamiast odroczonej. Wolimy rozkoszować się teraz smakiem batonika zamiast cieszyć się dobrym zdrowiem za dziesięć lat.

Kiedy myślimy o „sobie z przyszłości”, w naszych mózgach aktywuje się obszar odpowiedzialny za myślenie o innych ludziach, a nie postrzeganie siebie! „Ja z przyszłości” to dla nas jak obcy człowiek.

Jednak… im lepiej potrafimy wyobrazić sobie siebie z przyszłości, tym łatwiej zmotywować się nam do długofalowych działań.

 

Skuteczna motywacja - 6 porad

 

3. Do czego jesteś naprawdę zmotywowany?

To nie jest tak, że nie masz motywacji do realizowania swoich marzeń. Gdyby tak było, prawdopodobnie wcale nie byłyby to Twoje marzenia.

Problem w tym, że w chwili OBECNEJ masz silniejszą motywację do czegoś innego. Bardziej nęci Cię chęć sprawdzenia, co dzieje się na Instagramie niż sięgnięcia po instrument. Silniejszy zastrzyk dopaminy da Ci zagranie w grę mobilną albo pooglądanie śmiesznych filmików.

Mamy motywację do pracy i nauki, ale słabszą.

 

4. Motywuje nas chęć rozwoju

Bardziej niż nagroda!

„Możesz władować w coś furę pieniędzy, ale jeśli motywacja nie płynie z twojego wnętrza, nic nie wskórasz. Tym, co nas naprawdę (czyli na dłuższą metę) motywuje, jest dążenie do osobistego rozwoju, do potwierdzenia własnych umiejętności.”

 

6 porad, jak skutecznie się motywować

 

5. Nagrody demotywują

Uzależnianie nagrody od wyników demotywuje.

„Powtarzam: nagrody zachęcają nas do tego, by zdobyć nagrodę, nie pobudzają natomiast wewnętrznej motywacji.”

Co więcej, wprowadzenie nagród za pracę intelektualną negatywnie wpływa na nasze rezultaty!

„Trzeba to powiedzieć zupełnie jasno: tam, gdzie w grę wchodzą zdolności poznawcze (liczenie, nauka języka, organizowanie, kreatywność), nagrody wpływają ujemnie na nasze możliwości. Im wyższa nagroda, tym gorzej sobie radzimy.”

 

6. Chcemy działać autonomicznie

Chcemy mieć poczucie niezależności. Jesteśmy silniej zmotywowani do przeczytania książki, którą sami wybraliśmy, niż do czytania lektury.

Chcemy mieć też poczucie, że mamy wpływ na rezultaty.

„Sukces, który przytrafia się nam bez większego udziału z naszej strony, wpływa na nasze poczucie zadowolenia w znacznie mniejszym stopniu. Innymi słowy, milion wygrany w lotto nie daje nam tak wielkiej satysfakcji jak milion zarobiony własną pracą.”

 

 


Macie już pomysł, jak wykorzystacie te wskazówki w praktyce?

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



3 komentarze do “Dlaczego masz problem z motywacją?”

  1. Całymi latami szukając pracy, pisałam i mówiłam o chęci rozwoju. Później przyszedł nagle moment, kiedy stwierdziłam ,że papier toaletowy też się rozwija i co? W za każdym razem w ostatecznym efekcie mamy koniec rolki… Dziś wole więc mówić o satysfakcji 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz