Jak uczyć się systematycznie?

Ty też? W tym roku będziesz uczyć się systematycznie?

To sztuka, zakuć wszystko w jedną noc, ale koszt takiego wyzwania jest duży: stres, niewyspanie, no i fakt, że taka wiedza bardzo szybko wylatuje z głowy – a nie po to się uczymy, żeby od razu zapominać.

Pewnie dlatego co roku obiecujesz sobie, że teraz będziesz uczyć się systematycznie?

 

3 sposoby na systematyczną naukę

 

Zacznij uczyć się [KLIK] systematycznie!

 

1. Odrzuć perfekcjonizm

Czy musisz mieć idealne i uzupełnione notatki? Kolorowe długopisy, zakreślacze, podkreślenia, szlaczki, modele z origami?

Nie.

Jeżeli do sięgnięcia po notatki zniechęca Cię to, że chcesz je pięknie prowadzić albo musisz uzupełnić wszystkie brakujące ustępy, lekcje, wykłady czy cokolwiek takiego – odrzuć to. Nie po to się uczysz. Nie dla idealnych notatek, perfekcyjnego stosu kartek z ponumerowanymi stronami i kolorową legendą.

Możesz to naturalnie robić, jeżeli Cię to motywuje. Ale jeśli Cię to zmęczy albo zniechęci, zrezygnuj natychmiast.

Jak zmotywować się do systematycznej nauki

 

2. Planuj krótkie sesje nauki

Po pierwsze: planuj sesje nauki. Znajdź dla nich miejsce w swojej codziennej rutynie. Najlepiej wyznacz porę, o której codziennie zasiądziesz do nauki. Niech wejdzie Ci to w nawyk.

Po drugie: te sesje mają być krótkie. Ustaw minutnik na 15 minut. Chyba dasz radę pouczyć się tylko przez 15 minut dziennie? Otwórz chociaż notatki albo zrób listę banalnych kroków, które Cię do tego doprowadzą (znalezienie materiałów, wyjęcie ich/ściągnięcie na dysk itp.). To tylko 15 minut i jesteś wolny.

Regularna nauka przez 15 minut dziennie jest o niebo lepsza niż zakuwanie na ostatnią chwilę i o niebo skuteczniejsza. A to tylko 15 minut.

A poza tym… nauka jest przyjemna. Pewnie nie raz przedłużysz sobie ten kwadrans z książkami.

 

Systematyczna nauka - jak zacząć się uczyć regularnie

 

3. Znajdź wewnętrzną motywację

Wiesz, nie uczysz się, dlatego, że ktoś ci każe.

Nie uczysz się dlatego, bo musisz.

Uczysz się, bo chcesz. Jeśli się dobrze zastanowisz, tak właśnie jest. Kiedy uświadomisz sobie, dlaczego się uczysz i że jest to Twój własny wybór, znajdziesz swoją motywację.

Tutaj znajdziesz zbiór tekstów o motywacji na moim blogu, jeśli uważasz, że może Ci to pomóc:

Motywacja – jak skutecznie zmotywować się do działania?

systematyczna nauka

 

 


 

Uczycie się regularnie czy zakuwacie na ostatnią chwilę?Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂12 komentarzy do “Jak uczyć się systematycznie?”

  1. Agnieszko, z całym szacunkiem do podanych wskazówek, mam pewien niedosyt wiedzy. Uważam, że dla kogoś początkującego- jak w moim przypadku potrzebna jest korekta i pomoc lektora dla uzyskiwania efektów wymowy w jęz. obcym , Dlatego dla mnie motywacja i układ programowy nie są wystarczające, bo wybrzmienie poszczególnych wyrazów jest najważniejsze, by nie popełniać błędów w wymowie. Proszę o poradę , może odpowiedni link, bo na opłatę lektora nie mogę sobie pozwolić. Dziękuję

    Odpowiedz

Dodaj komentarz