Jak wcześnie wstawać?

Nie cierpię wstawać rano z łóżka, szczególnie jesienią. Jestem zmarzluchem i łóżko przyciąga mnie szczególnie silnie, kiedy temperatura na zewnątrz wcale nie zachęca.

 

Chciałabym jednak zacząć wstawać wcześniej niż do tej pory, i uregulować mój sen.

 

Żeby to zrobić, zastanowiłam się nad tym, co sprawia, że nie mam ochoty rano wstawać. A potem, co mogę z tym zrobić.

 

Jak wstawać wcześniej?

3 powody, dla których nie wstajesz wcześnie rano

Dlaczego nie możesz rano wstać?

1. Jesteś niewyspany

Właśnie dlaczego?

Żeby budzić się wyspanym, trzeba popracować nad jakością i ilością snu. Mówi się, że powinno się spać 7,5 godziny (wielokrotność 1,5 godziny), ale każdy z nas potrzebuje trochę innej ilości snu. Dopasuj ją do siebie. Jeżeli śpisz za krótko, będziesz musiał pamiętać o tym, żeby kłaść się wcześniej.

Co do jakości snu: hormon regulujący nasz dobowy rytm (melatonina), wydziela się wieczorem, żeby pomóc nam zasnąć, ale produkowany jest w ciągu dnia, np. podczas zachodu słońca. Dlatego obserwacja zachodu może poprawić nasz sen nocą!

Docierające do nas światło może również zaburzać nasz poziom melatoniny. Światło niebieskie, wydzielane przez ekrany urządzeń elektronicznych, obniża jej poziom, mówiąc mózgowi: “No przecież jest środek dnia”! Dlatego warto zrezygnować z elektroniki na jakiś czas przed pójściem spać. Warto zainstalować też wtyczki i programy, które wieczorem zmniejszą ilość wydzielanego niebieskiego światła przez monitory i wyświetlacze.

Fajnie wieczorem poczytać książkę. Czytnik również wchodzi w grę dzięki swojemu e-papierowemu wyświetlaczowi, który nasze oczy traktują jak zwykłą książkę.

Jakość snu poprawia też spanie w zupełnych ciemnościach. Ja zasypiam z opaską na oczach.

Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w sypialni.

2. Na zewnątrz jest zimno

Tutaj najlepiej będzie przygotować sobie grube skarpetki (ach, gdyby jeszcze były podgrzane na kaloryferze), szlafroczek czy sweterek do założenia zaraz po wstaniu z łóżka.

 

Jak wstawać wcześniej? Porady, jak wcześniej rano wstać z łóżka

3. Nie masz motywacji do wstania

Nie masz żadnego przyjemnego planu na poranek i wolisz zostać dłużej w łóżku.

Pewnie nie raz miałeś tak, że przed dniem albo podróżą byłeś w stanie zerwać się z łóżka naprawdę wcześnie. Twoja motywacja sama wypchnęła Cię z łóżka.

Jeżeli zniechęca Cię myśl o przygotowaniu ubrania albo zastanawiania się nad tym, co na siebie włożyć, przygotuj te rzeczy już wieczorem.

Zaplanuj jakąś przyjemną aktywność na poranek. Może poczytasz książkę?

Możesz też spróbować motywacji zewnętrznej – umów się z kimś, kto rano wstaje, żeby do Ciebie zadzwonił i rozbudził Cię chwilą rozmowy.

 

jak wstać rano

A o której Wy wstajecie? Czujecie się komfortowo z tą porą?

 

8 komentarzy do wpisu „Jak wcześnie wstawać?”

  1. obawiam się, że nie zawsze jest to możliwe. w moim zawodzie, gdzie pracuje się w różnych porach dnia i nocy wyspanie się jest ciężkie, a wstawanie to nie raz zrywanie się na równe nogi przy konieczności i leniuchowanie w jakimkolwiek wolnym czasie niezależnie od ilości obowiązków 🙂 dobry materiał dla osób o regularnym trybie życia i pracy 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz