5 porad, dzięki którym zaczniesz oszczędzać

Jak zacząć oszczędzać?

Kilka porad, dzięki którym sama zaczęłam oszczędzać drobne i coraz większe kwoty.

 

Posiadanie oszczędności potrafi przywrócić spokój ducha i oszczędzić stresu z powodu pojawienia się niespodziewanych wydatków.

A umiejętność oszczędzania może umożliwić spełnienie niejednego marzenia.

 

1. Zacznij spisywać swoje wydatki

Przygotuj arkusz albo aplikację, w której będziesz notować wszystko, co wydajesz. Zacznij notować. A później kontroluj, gdzie znikają Twoje pieniądze.

Brzmi jak dużo zachodu, ale jest to bardzo dobry nawyk, od którego sama zaczęłam oszczędzanie. Już tylko sam fakt zapisywania wydatków dał efekty. Czy sama myśl, że za każdą głupotkę będą musiała zatrzymać paragon i przepisać go w domu do arkusza sprawiła, że zaczęłam mniej wydawać? Być może. W każdym razie pomogło.

 

Oszczędzanie pieniędzy - wskazówki

 

2. „Najpierw płać sobie”

Ta popularna porada oznacza po prostu – najpierw odłóż pieniądze na oszczędności.

Im więcej masz pieniędzy, tym więcej możesz wydać. U większości osób wzrost wynagrodzenia łączy się ze wzrostem wydatków. I bez względu na dochody „nie ma z czego oszczędzać”.

Warto w pierwszej kolejności odłożyć pieniądze na swoje oszczędności.

 

Jak zacząć oszczędzać? 5 porad

 

3. Zweryfikuj stałe wydatki

Duży efekt da obniżenie kosztów, które ponosisz regularnie – jedna zmiana zaowocuje większą oszczędnością w każdym kolejnym miesiącu.

Są jakieś subskrypcje, z których nie korzystasz? Może wystarczy Ci tańszy pakiet na telefon? Albo znajdziesz tańszy środek transportu?

 

 

4. Płać mniej

Sklepy często oferują zniżkę na pierwsze zakupy za zapis do newslettera. Korzystaj z kuponów albo grupowych zakupów. Wyrób kartę stałego klienta w miejscu, w którym często kupujesz.

Korzystaj z cashbacku w sklepach internetowych. Polecam do tego portal Letyshops – po przejściu przez ich stronę do wybranych sklepów internetowych, część wydanych pieniędzy wróci do Ciebie w formie gotówki (Letyshops dostaje prowizję za polecenie sklepu i dzieli się nią z użytkownikiem). Można też po prostu zainstalować wtyczkę w przeglądarce. Zacznij od rejestracji (link partnerski) i sprawdzenia, w których sklepach robisz zakupy.

Mają kilkanaście księgarni w ofercie, więc jeżeli kupujecie książki przez Internet (ebooki czy papierowe), możecie zaoszczędzić na nich kilka procent.

Ja do tej pory skorzystałam z cashbacku na stronach Pyszne.pl i Zooplus (jedzonko dla kota).

 

Letyshops - zwrot za zakupy

 

5. Zastosuj minimalizm

Czy na pewno potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, które kupujesz? Kolejnych książek, kiedy na półce masz jeszcze 20 innych czekających na przeczytanie?

Ile ubrań z szafy tak naprawdę nosisz? 20% ubrań przez 80% czasu?

Może minimalizm nie jest dla każdego, ale warto przynajmniej trochę ograniczyć kupowane i konsumowane rzeczy. Odczujesz to nie tylko na koncie bankowym, ale zwolnisz trochę przestrzeni w głowie i w mieszkaniu.

 


Stosujecie któryś ze sposobów u siebie? Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂16 komentarzy do “5 porad, dzięki którym zaczniesz oszczędzać”

  • Gosiu wbrew pozorom wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji. Polskie rodziny nie mają i nie będą miały lekko przez kolejne lata. Ale z oszczedzania według mnie nie warto rezygnować, wręcz nie powinniśmy. Trzeba po prostu zobaczyć mozliwosci. Korzystasz z ppk?

   Odpowiedz
   • Powiem Ci tak: z próżnego i Simon nie naleje. Mam core, której muszę poświęcić czas po szkole (afazja). Zespół ds. Orzekania o niepełnosprawności zaocznie stwierdził, że dziecko jest samodzielne, choć nie ma poczucia czasu i nie zrobi samo zakupów w wieku prawie 11 lat
    Nie dostałam więc opiekinczego. To sprawia, że pracuje dorywczo i jest trudno, nie.mam z czego odłożyć. Niestety, nie wyczaruje…

    Odpowiedz
 1. Oszczędzam w moim banku.
  Po każdych zakupach kwota jest zaokrąglana i odkładana na tzw. „Cele”
  Nie odczuwam braku tych paru groszy czy paru złotych.
  Na pewno nie wrzucilabym ich do skarbonki.
  Jest jeszcze metoda „Miecia”.
  Zapytałam znajomą co to znaczy?
  Powiedziała , to znaczy Mieć.
  Ona odkłada 10% z każdego przychodu i tym sposobem zbiera pieniądze do złotego pudełka.
  To ją zawsze uspokaja, bo wie, że ma Miecia gdyby coś się wydarzyło.
  Polecam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz