Jak urządzić mieszkanie, żeby lepiej poczuć się w swoim domu

Co zrobić, żeby dobrze czuć się w swoim domu?

Warto zadać sobie to pytanie przy urządzaniu lub odnawianiu mieszkania. Bo w końcu po to jest dom, prawda?

Ilu kolorów użyć w jednym pomieszczeniu? Jak dobrać kolor ścian?

Odpowiedzi i porady o urządzaniu wnętrz znajdziemy w „Kolorowej rewolucji” Dagny Thurmann-Moe. Zebrałam tutaj te, które uznałam za najbardziej wartościowe.

Wpis o oddziaływaniu kolorów i dobieraniu kolorów w stylizacjach znajdziecie tutaj: Kolorowa rewolucja – jaki kolor może uratować Ci życie?.

 

W jakich kolorach urządzić mieszkanie?

10 ciekawostek o kolorach i urządzaniu wnętrz

 

jak urządzić mieszkanie, żeby czuć się w nim przytulnie?

 

➡️ Przyjemne dla oka wnętrza mają 1 lub 2 główne kolory, od 5 do 7 kolorów akcentowych oraz 1 kontrastowy.

➡️ Gdy kolorów jest zbyt mało, każdy z nich wydaje się zbyt dominujący, a pokój wygląda płasko.

➡️ Wszystkie ściany powinny mieć tę samą barwę.

➡️ Podłoga powinna być w kolorze innym niż ściany – kontrast sprawi wrażenie, że stąpasz po czymś solidnym.

➡️ Sufit w kolorze ścian wydaje się wyższy – znika poczucie ograniczenia przestrzeni od góry.

➡️ Aby pomieszczenie sprawiało wrażenie wyższego niż w rzeczywistości, listwy przy podłogach i suficie powinny mieć kolor ścian.

 

urządzanie mieszkania - porady

 

➡️ Pomieszczenia o ścianach pomalowanych na niebiesko wydają się chłodniejsze.

➡️ Brązowe pokoje wydają się spokojne i przytulne oraz zjadamy w nich większe porcje posiłków(!).

➡️ Drewniane meble i sprzęty korzystnie wpływają na tętno i ciśnienie krwi.

➡️ Białe ściany odbijają nawet do 96% światła – wartość przekraczająca granicę komfortu. Mogą powodować znużenie i bóle głowy. W białych pomieszczeniach jest zbyt jasno, a mózg potrzebuje dużo czasu na szukanie kontrastów. Wśród białych ścian mylimy się najczęściej. Kolor ten nie nadaje się do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku, nauki czy pracy.

 

wystrój wnętrz, jak urządzić mieszkanie

 

Kiedy oglądam zdjęcia wnętrz, podobają mi się te spójne, z niewielką ilością kolorów. Pytanie brzmi, czy naprawdę przytulnie by mi się w nich mieszkało? Muszę się nad tym zastanowić, kiedy będę urządzać swoje własne mieszkanie.

(A to może już niedługo. Bardzo chciałam mieć swoje mieszkanie przed 30stką i chyba nawet zdążę!)

 

Wśród jakich barw Wy mieszkacie?

 Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂8 komentarzy do “Jak urządzić mieszkanie, żeby lepiej poczuć się w swoim domu”

 1. Jako że całe dzieciństwo spędziłam w domu, gdzie mama malowała ściany na żółto i beżowo jak szalona ,,żeby było radośnie”, to nadal podświadomie szukam właśnie pomieszczeń w takich kolorach.
  Co do tego białego- to może dlatego szpitale są tak beznadziejne, żeby tam wyzdrowieć, a lekarze i pielęgniarki źle czują się w pracy- może to po części wina białych ścian (przynajmniej wszytskie szpitale, które ja odwiedziłam miały białe ściany). Po prostu przez ten kolor nie jest to odpowiednia przestrzeń ani dla pacjentów, ani dla personelu?

  Odpowiedz
 2. Nie wyobrażam sobie by mieć podłogę w tym samym kolorze co ściany 🙂 ja lubię kontrasty — a zarazem stonowane kolory. W takich wnętrzach czuję się najlepiej. Uwielbiam również, gdy podłoga jest drewniana <3

  Odpowiedz
 3. Trochę mi ten wpis spadł z nieba, już niedługo czeka mnie wielki remont. Jeśli chodzi o barwy to ciągle się zastanawiam co wolę, ciężko mi powiedzieć, czy preferuję zimny, ale przytulny skandynawski styl, czy może coś dużo cieplejszego. Muszę w końcu podjąć decyzję, bo czas już goni 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz