Jak zacząć pisać książkę? Jak pokonać strach i zacząć tworzyć? 5 porad

Jak pokonać strach i zacząć pisać?

Boję się, że moja książka nie będzie dostatecznie oryginalna. Boję się, że nie będzie uznana za ważną. Nie mam nawet wykształcenia literackiego!

 

Twoje obawy rozproszą porady z książki “Wielka magia” Elizabeth Gilbert.

 

W każdy ostatni wtorek miesiąca publikuję tekst z poradami pisarskimi od samych pisarzy. Listę wszystkich wpisów znajdziecie we wpisieJak napisać książkę?

 

Jak pisałam w poprzednim wpisie z tej serii (Jak zacząć pisać i wystrwać? ), “Wielka magia” jest naprawdę świetną książką. Żeby się o tym przekonać wystarczy przeczytać te 5 porad od jej autorki:

 

Jak pokonać strach i zacząć pisać?

 

1. Twoja książka nie musi być oryginalna

Wszystko już było! Nie jesteś pierwszym ani ostatnim, który wykorzysta dany pomysł lub motyw w swojej książce. Ale nie o to tu chodzi.

Chodzi o to, żeby być autentycznym, a nie oryginalnym. Jeżeli przedstawisz swój pomysł ze swojego punktu widzenia, już będzie wystarczająco oryginalny.

 

2. Twoja książka nie musi być ważna

Twoja książka nie musi zmienić ani ocalić świata. Jeżeli postawisz przed sobą tak wielkie wymaganie, możesz go nie udźwignąć. A przecież musisz zacząć pisać.

 

3. Nie pisz dla innych

Pisz dla siebie. Czerp radość z pisania. Pisz po to, żeby czerpać radość z tworzenia, żeby się wyrazić, uzewnętrznić, żeby zrozumieć siebie.

A wtedy paradoksalnie Twoja książka naprawdę pomoże również innym ludziom.

 

4. Nie musisz mieć wykształcenia pisarskiego, żeby pisać

Pisarze nie potrzebują wykształcenia w swoim zawodzie. Żaden laureat literackiej Nagrody Nobla [do 2015 roku] go nie miał.

 

5. Nie słuchaj podszeptów swojego ego

“Twórcze życie jest dla odważnych”. 

“Kiedy umiera odwaga, wraz z nią ginie kreatywność.”

Nie daj się stłamsić swoim lękom ani podporządkować wymaganiom wielkiego ego. Po prostu pisz. Odważ się tworzyć!


Jakie jeszcze obawy stoją przed młodymi pisarzami i artystami?

 

4 komentarze do wpisu „Jak pokonać strach i zacząć pisać?”

 1. Kiedyś wylewały mi się z długopisu ciurkiem dość ciekawe teksty (powiem nieskromnie). Kiedyś i ja marzyłam o napisaniu książki. Zaniechałam jednak tych planów. Dziś tego żałuję. Dziś tworzenie nawet krótkich historii przychodzi mi z trudnością.
  To prawda, autentyczność jest ważniejsza od oryginalności.
  Najtrudniejsza do przeskoczenia w tego rodzaju pisarstwie jest autocenzura.
  Życzę powodzenie! 🙂

  Odpowiedz
 2. Bardzo ważny jest tutaj spokój, z własnego doświadczenia wiem, że kiedy buzuje mi w głowie tysiąc myśli, nie potrafię z tego skleić nic, co ma sens. Kiedy zaczynam pisać na spokojnie, wszystko znacznie lepiej mi się układa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz