Jak zostać dobrym pisarzem? Porady Agathy Christie

„Rozentuzjazmowana tymi lekturami zapowiedziałam, że spróbuję sama napisać opowiadanie detektywistyczne.

– Nie sądzę, żebyś potrafiła – rzekła Madge. – To niezmiernie trudne. Ja też o tym myślałam.

– Chciałabym spróbować.

– Założę się, że nie potrafisz – oświadczyła Madge.”

 

W każdy ostatni wtorek miesiąca publikuję tekst z poradami pisarskimi od samych pisarzy. Listę wszystkich wpisów znajdziecie we wpisieJak napisać książkę?

 

Dzisiaj pora na królową kryminału Agathę Christie!

W swojej „Autobiografii” autorka zawarła m.in. swoją fascynację książkami, opis kariery i podejście do pisania, z których można dużo wyciągnąć.

Opowiedziała również o tym, jak wpadała na pomysły na rozwiązania w niektórych książkach, więc jeśli nie czytaliście jej poprzednich powieści, nie sięgajcie jeszcze po „Autobiografię”.

 

jak zostać dobrym pisarzem - porady Agathy Christie

 

8 rad dotyczących pisania książek od Agathy Christie

 

1. Pisanie to rzemiosło

Poznaj zasady dobrego pisania. Ćwicz.

„Geniuszy rodzi się niewielu. Nie, jesteśmy rzemieślnikami – to dobry, uczciwy fach. Najpierw powinno się opanować warsztat, dopiero później można go wzbogacać własnymi twórczymi pomysłami. Zawsze jednak należy się poddać dyscyplinie formy.”

 

2. Nie zniechęcaj się łatwo

Potrzeba dystansu, żeby dobrze ocenić swoją własną twórczość.

„Kiedy skończysz pisać, jesteś przekonana, że to absolutny gniot. A parę miesięcy później zastanawiasz się, czy przypadkiem nie jest to całkiem niezłe.”

 

Jak pisać? Porady pisarskie Agathy Christie

3. Odpręż się, żeby znaleźć natchnienie

„Zajmując się domem natomiast potrafiłam całkowicie się odprężyć. Robert Graves powiedział mi kiedyś, że zmywanie to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie myśli twórczej. Święta racja. Prace gospodarskie ze swoją nieuchronną monotonią dają wystarczające zajęcie ciału, duch tymczasem buja swobodnie, snuje własne myśli, wyzwala wyobraźnię.”

To samo potwierdzają też badania naukowe dotyczące kreatywności!

 

4. Nie opowiadaj fabuły planowanej książki

Pokaż już napisany fragment do oceny.

„Z czasem w ogóle przestałam mówić o planowanej książce. Krytyka książki już napisanej jest rzeczą pomocną. Można wtedy dowodzić swoich racji albo też można dać za wygraną, ale przynajmniej się wie, jak czytelnik odbiera nasz tekst. Natomiast wszelkie opisy przed faktem brzmią tak pusto, że uprzejme „stać cię na więcej” odzwierciedla nasze własne przekonanie w tej materii.”

 

5. Nie kopiuj innych

Nie pisz jak ktoś inny. Pisz jak Ty.

„Naturalnie, wybierając ten fach zwykle podziwiamy jakiegoś autora i chcąc nie chcąc naśladujemy jego styl. Często ów styl nam nie leży, więc efekt wypada okropnie. (…)Gdybym umiała pisać tak jak Elisabeth Bowen, Muriel Spark czy Graham Greene, pewno bym z radości skakała do samego nieba. Ale cóż, nie umiem, nigdy też nie będę próbowała ich kopiować.”

 

Jak zostać dobrym pisarzem? Jak pisać?

 

6. Notuj pomysły

„Pomysły zjawiają się w najmniej oczekiwanych momentach: idę ulicą, oglądam wystawę sklepu z kapeluszami, aż tu nagle błyska myśl: o, w ten sposób można by znakomicie zamaskować zbrodnię, nikt się nie domyśli. Naturalnie, trzeba jeszcze dopracować praktyczne szczegóły, pomalutku „urodzić” postacie, lecz pomysł tymczasem trafia do zeszytu. Wszystko to bardzo pięknie, tyle że zeszyt wiecznie gdzieś się zawierusza. Zwykle mam pod ręką z pół tuzina, notuję tam co ciekawsze koncepty, informacje o truciznach i lekach, wyczytane w gazecie doniesienia o szczególnie chytrych oszustwach.”

 

7. A może dwie książki na raz?

„Postanowiłam pisać dwie książki naraz. Zawsze bowiem przychodzi taki moment, kiedy robota zwyczajnie zaczyna mierzić, trzeba ją wtedy odłożyć, zając się czymś innym. Tyle że teraz nie miałam czym się zająć.”

Nie wiem, czy to świetny pomysł… ale na pewno interesujący.

 

8. Nie dąż do perfekcji

„- Czy zdarzyło się pani opublikować książkę, chociaż pani zdaniem była zła?

– Nigdy, odrzekłam z oburzeniem. Żadna mi nie wyszła dokładnie tak, jak bym sobie życzyła, nie dała pełnej satysfakcji, ale gdybym uznała, że jest naprawdę do niczego, to bym jej nie wydała”.

 

Książkę można pisać i poprawiać w nieskończoność, ale wtedy nigdy nie będzie gotowa. Nawet mistrzowie nie osiągają wymarzonej perfekcji, więc nie oczekuj tego od siebie

 

 

Na koniec zadajmy sobie pytanie: dlaczego w ogóle warto zostać pisarzem?

 

„Największym błogosławieństwem w zawodzie pisarza jest to, że pracuje się w domu, i to w czasie przez siebie wybranym. Profesja ta może cię trapić, nużyć, przyprawiać o ból głowy, możesz być bliska obłędu, gdy usiłujesz skonstruować akcję w taki sposób, jak powinna być i jak wiesz, że może być skonstruowana, ale nie musisz wstawać i publicznie robić z siebie głupka.”

 


Lubicie czytać Christie? Znacie jej „Autobiografię”? Któraś rada szczególnie Was zaskoczyła albo dała do myślenia?

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



2 komentarze do “Jak zostać dobrym pisarzem? Porady Agathy Christie”

Dodaj komentarz