Skąd brać inspiracje do tworzenia listy książek do przeczytania? Z jakimi tytułami warto się zapoznać?
Co by tu poczytać?
Skąd brać inspiracje do listy czytelniczej?
1. Toplisty książkowe
„Książki, które warto przeczytać przed śmiercią”. Najlepsze z najlepszych. Ile z nich masz już za sobą?
Najpopularniejszą jest chyba Lista 100 najlepszych książek wg BBC.
Podobną propozycję znajdziemy również na Biblionetce. Oto lista 100 najlepiej ocenianych książek przez użytkowników serwisu.
2. Blogi książkowe, booktube i bookstagram
Mole książkowe, które żyją po to, by czytać, chętnie dzielą się na swoich kanałach książkami wartymi przeczytania. Polecenia dobrych książek znajdziesz na blogach, postach instagramowych z hashtagiem #bookstagram i książkowej części Youtube’a.
3. Systemy poleceń portali czytelniczych
GoodReads i Biblionetka oferują rekomendacje na podstawie przeczytanych przez nas książek. Algorytmy biorą pod uwagę nasze oceny i proponują kolejne tytuły.
4. Wyzwania książkowe
Wyzwania książkowe oferują gotowe listy książek do przeczytania lub klucze, dzięki którym można je sobie dobrać.
Tutaj znajdziesz listy zarówno popularnych wyzwań książkowych, jak i tych niebanalnych:
⭐ Wyzwanie książkowe na 2020 rok
5. Kilka pomysłów ode mnie
A na koniec kilka propozycji listy lektur ode mnie:
⭐ 20 książek, które umilą Ci zimowe wieczory
⭐ 10 książek, które poszerzą Twój światopogląd
A Wy skąd czerpiecie inspiracje czytelnicze?
Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂
Jak nie będę miała pomysłu na to, co czytać, na pewno tu wrócę!
Zainteresowałaś mnie szczególnie punktem 3, a do wyzwań czytelniczych chętnie zajrzę, bo już od jakiegoś czasu mi to chodzi po głowie.
Ostatnio jednak mam więcej pomysłu na to, co czytać, aniżeli czasu na czytanie. Zabrałam się za nadrabianie znanych książek, o których już tyle razy słyszałam, a jakoś jeszcze nie wpadły w moje ręce – to też jest fajny sposób na znajdowanie książek do czytania 😉 Właśnie zaczęłam „Rok 1984” G. Orwella, kolejna w kolejce jest „Lolita” Nabokova. Miejmy tylko nadzieję, że znajdę trochę więcej czasu i energii na faktyczne ich czytanie…
Rozumiem, ja chyba też mam ciągle więcej pomysłów 😀 Też nie czytałam jeszcze „Lolity”, ale trochę się jej boję. Podobnie jakoś odstrasza mnie „Ulisses”.
O, muszę dopisać „Ulissesa” na swoją listę, chociaż też się go trochę obawiam 😉 Nie wiem, czy wytrwam przy „Lolicie”, ale spróbować muszę. Za to „Rok 1984” niesamowicie mi się podoba i doszłam już prawie do połowy 😉
Raz czytałam książki na podstawie list najlepszej fantastyki z kilku portali. Było różnie, trafiłam na rzeczy świetne, przeciętne i takie, które w ogóle mi nie podeszły (zwłaszcza starsze książki, powiedzmy że ponad trzydziestoletnie). Zapewne byłoby podobnie, jakbym brała losowe książki z półki „Fantastyka” w bibliotece, więc nie była to szczególnie skuteczna metoda. Teraz wrzucam sobie wszystko, co mnie interesuje, na półkę chcę przeczytać na Lubimy Czytać i stamtąd wybieram.
A jaka stara fantastyka Ci nie podeszła? Pamiętasz jakieś tytuły?
Np. Kroniki Amberu, Czarna Kompania, Obcy w obcym kraju Roberta Heinleina (ta szczególnie mi się nie spodobała), Jankes na dworze króla Artura Marka Twaina, nawet kultowe Koło Czasu mnie wynudziło (ale czytałam tylko pierwszy tom, potem może być lepiej). Odkryłam też sporo świetnych książek, np. Opowieści z meekhańskiego pogranicza, cykl o magu Harrym Dresdenie, Piknik na skraju drogi braci Strugackich czy też space operowy cykl Expanse.
O, połowy z tych książek nawet nie kojarzę. Też nie spodobały mi się „Kroniki Amberu”.
U mnie niestety lista książek do przeczytania rośnie szybciej niż stosik tych już przeczytanych. I doprawdy nie wiem, skąd biorę te nieustanne inspiracje – pewnie trochę z blogów, trochę z lubimyczytac.pl, trochę z poleceń… Ale czemu musi ich być tak dużo? 😉
Nie musisz się martwić, że nie będziesz mieć co czytać 😀
Lista książek do przeczytania jest spora i ciągle rośnie (inspiracje booktubowe, instagramowe, wyzwań czytelniczych, nadrabianie klasyki itp)
U mnie większym problemem od stworzenia listy chcę przeczytać jest podjęcie decyzji od której książki zacząć…
https://czytelniczadrogamarzen.blogspot.com/
Dobrze to rozumiem 🙂
Ja najczęściej propozycji szukam na blogach i booktubach i rzadko się zawodzę. Czytam głównie książki o podróżach, bo to moja pasja. Za mną już ponad 80 książek w tej tematyce. Ostatnio dostałam ” Opowieści z końca świata ” i sama mam ochotę wyjechać w poszukiwaniu swojego miejsca…
Łał, to sporo! Jakieś jeszcze polecasz w tej tematyce?
Np o wyspie Gozo- ostatnio wyszła, koleżanka polecała książkę Uciec w Himalaje, ale jeszcze nie czytałam 🙂
Dzięki za polecenia 🙂
Do powieści podróżniczo-przygodowych dodałabym Tajlandia. Pojechałam po miłość J.Morea, która co prawda nowością nie jest, bo swoje lata już ma, ale czyta się fantastycznie.
Dzięki za polecenie!