Czy wpis o nudzie może być ciekawy…?
Jaki wpływ na Twój mózg ma nuda?
Pozytywny? Negatywny? A może obie te rzeczy?
To druga część moich notatek z książki „Czy mózg się myli?” Beck Henninga. Pierwsza znajduje się tutaj: Czy Twój mózg się myli?
W dzisiejszym wpisie ciekawostki o czymś z gruntu nieciekawym – o zjawisku nudy. Ciekawe, czy o nich wiedzieliście?
8 ciekawostek dotyczących nudy
1. Mózg nie cierpi się nudzić. Badani, mając do wyboru bezczynność lub dobrowolne rażenie się prądem, zaskakująco często sięgali po paralizator (aż 2/3 mężczyzn i 1/4 kobiet)!
2. Nuda idzie w parze ze złym nastrojem oraz negatywnie wpływa na długość życia.
3. Przeżuwanie popcornu podczas seansu nieciekawego filmu, pomaga nam uwolnić się od uczucia nudy, ale jednocześnie sprawia, że gorzej przyswajamy to, co dzieje się na ekranie.
4. Jednocześnie „chwila słodkiego lenistwa jest nieodzownym elementem wszelkiej kreatywności„! Krótkotrwała nuda pozwala przywrócić równowagę między leniwym odprężeniem a pobudzeniem intelektualnym. Warto przed podjęciem się twórczego zadania zająć się jakąś monotonną czynnością – poskutkuje to przypływem kreatywności!
5. Jeżeli świadomie decydujemy się na bezczynność, przyniesie nam ona korzyść. „Chwile „wyłączenia się” z rzeczywistości, na które sami się decydujemy, jakościowo różnią się od okresów nudy wymuszonej przez okoliczności zewnętrzne.”
6. Błądzenie myślami podczas wykonywania mało absorbujących zajęć może być bardzo efektywne. Kto z Was wpada na dobre pomysły podczas brania prysznica lub sprzątania?
7. Przerwy na odprężenie powinny być krótkie i częste. Jeżeli rozproszymy się na zbyt długo, staniemy się zupełnie zdekoncentrowani. „Wówczas zbyt długo zajmie nam „rozpędzenie” mózgu do poprzedniej szybkości i skupienie się na wykonywanym przed przerwą zadaniu.”
8. Równowaga pomiędzy momentami rozproszenia i okresami pełnej koncentracji jest kluczowa. Skupienie na problemie – rozproszenie – ponowne skupienie: to tryb pracy osób bardzo kreatywnych.
Zdarza się Wam nudzić?
Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂
Ja lubię się nudzić;)
Trochę nudy jest potrzebne 🙂
Ciekawy wpis 🙂
Dziękuję 🙂
Witaj! Dzięki temu blogowi zrozumiałam że cały ostatni miesiąc byłam w trybie „nuda” dlatego cały czas czułam się zmęczona mimo że nic nie robiłam, nie chciało mi się, teraz będę z tym walczyła, dziękuję ❤️
Bardzo dziękuję za Twój komentarz i bardzo się cieszę! 🙂