7 książek w świątecznym klimacie

książki o świętach bożego narodzenia

 

Nadchodzą święta – czas radości, migoczących lampek choinkowych, uszek w barszczu, odpoczynku i relaksu.
A dla wielu z nas relaks jest tożsamy z czasem spędzonym z książką w ręku.
Jeśli sięgniemy w te święta po książkę, to może po taką w bożonarodzeniowym klimacie?

 

 

Książki w świątecznym klimacie, książki na Boże Narodzenie

 

 

1. Opowieść wigilijna, Charles Dickens

 

Niestarzejące się opowiadanie Dickensa przepełnione duchem świąt.
A właściwie to nawet kilkoma duchami.

 

2. Noelka, Małgorzata Musierowicz

 

Dla wielu to już klasyka w święta. Może dla Ciebie wkrótce też będzie?
Akcja powieści dzieje się jednego dnia – w Wigilię Bożego Narodzenia.
Przez ten jeden tylko dzień odwiedzimy wiele różnych domów i zobaczymy wiele różnych Wigilii.
Będą święta u osób żyjących w zdrowiu i dobrobycie, ale i święta u tych chorych i cierpiących. Święta w domu szczęśliwej, wielodzietnej rodziny, ale i święta rodziny, u której w tym roku domownicy nie zasiądą już przy stole w komplecie…
I święta tych, którzy nie mają już nikogo.
Tradycyjnie będzie dużo humoru, dużo wzruszeń, trochę smutku i trochę więcej radości. Nad Borejkami dodatkowo zawiśnie groźba odwołania ślubnej uroczystości… bo czy może dojść do ślubu, jeśli panna młoda nie ma odpowiednich butów?

ksiazki-o-swietach

3. Gwiazdkowy prezent, Meg Cabot

Na Instagramie  pisaliście, że wielu z Was zaczytywało się niegdyś w serii o księżniczce Mii Thermopolis, więc może by tak powrócić do sagi w świątecznym klimacie?
Pamiętacie tę część? To była jedna z tych niepełnych książek ulokowanych między „pełnoprawnymi” tomami serii. Mamy w niej drobne problemy finansowe Mii, Boże Narodzenie w samej Genovii i, oczywiście, niezapomniany tytułowy prezent gwiazdkowy.
Pamiętam go do dzisiaj!

 

 

4. Dziewczynka z zapałkami, Hans Christian Andersen

To nie jest Boże Narodzenie, jakie chcielibyśmy przeżyć.
Opowiadanie możecie przeczytać/przesłuchać za darmo tutaj.

 

5. Morderstwo w Boże Narodzenie, Agatha Christie

Co to za święta bez morde… to znaczy, bez dobrego kryminału?
Nie w każdej rodzinie panują dobre stosunki. Jest jednak taki dzień w roku, kiedy trzeba zapomnieć o urazach i spróbować się pojednać. Szczególnie, jeśli znienawidzony senior rodu ma naprawdę dużą sumkę do pozostawienia w spadku…

 

6. Tajemnica gwiazdkowego puddingu, Agatha Christie

Świąteczne opowiadanie z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Lekkie i zaskakujące.

 

ksiazki o swietach bozego narodzenia

7. McDusia, Małgorzata Musierowicz

A może znów Wigilia u Borejków? Tylko tym razem – 10 lat później.
Nie będę nic więcej pisać, pokażę Wam tylko fragment, który mnie poruszył.
„Wieczór już zapadł na dobre i wszędzie było cicho, przytulnie i śnieżnie, po bokach płynęły i powoli tańczyły zasypane lasy, a biel na polach przybierała w półmroku odcienie ultramaryny. Przy polnych krzyżach i przy figurach na rozstajach żarzyły się rubinowe lampki, a wszędzie rozsianych było tyle migoczących i mrugających złotych i kolorowych świateł, światełek, girland, gwiazd i gwiazdeczek!- tak ludzie, nawet najbiedniejsi, nawet ci mieszkający w samotnych chatach ciemniejących jak wyspy pośrodku pól, przystroili na Boże Narodzenie swoje domy i ogródki.
– Cudowna podróż przedślubna!… – powiedziała rozmarzona Laura. – Zapamiętasz ją?
– Na pewno.
– Ja też. Do końca życia. Za pięćdziesiąt lat opowiemy naszym wnukom, jak jechaliśmy w samą Wigilię, tuż przed ślubem, ty i ja. Opowiem, że tak jechaliśmy, jechaliśmy, a wszystko to, co oni o nas wiedzą, było jeszcze przed nami, zamknięte jak książka. A my w tej chwili w ogóle nie mieliśmy pojęcia, co w niej jest.
– Ja wiem: piękna historia miłosna!
– … ale też to, co stanie się Historią! – przez duże „H”, i na pewno też smutki, i zmartwienia… Ale jeszcze ich wszystkich nie znaliśmy. Nawet nie przeczuwaliśmy. Wiedzieliśmy tylko, że to jest nasza wspólna książka, piękna i ciekawa.
– I dobrze napisana.”

Mam nadzieję, że jeśli potrzebowaliście inspiracji, to ją tutaj znaleźliście 🙂
Wesołych świąt!

 Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂16 komentarzy do “7 książek w świątecznym klimacie”

  1. Opowieść Wigilijna i Morderstwo w Boże Narodzenie zaliczone 🙂 do tego „Garść pierników, szczypta miłości” oraz „Obudź się Kopciuszku” w których się zakochałam – uwielbiam w listopadzie i grudniu taką tematykę 🙂

    Odpowiedz
  2. W grudniu lubię sięgnąć po świąteczne ksiązki 😀 „Morderstwo w Boże Narodzenie” właśnie czytam. Jest to moje pierwsze spotkanie z Agathą Christie, ale już teraz wiem, że na pewno nieostatnie ;d „Opowieść wigilijna” to klasyka, po którą lubię sięgać. Krótka, ale niezwykle uniwersalna powieść. Polecam „Garść pierników, szczyptę miłości”, „Obudź się Kopciuszku” Natalii Sońskiej. Jeżeli lubisz obyczajówki, to powinny przypaść Ci do gustu 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz