Dlaczego podejmujesz nieracjonalne decyzje?

W jaki sposób podejmujemy decyzje? Jakie drobnostki są w stanie wpłynąć na naszą opinię lub wybór?

I dlaczego nasz mózg nie podejmuje racjonalnych decyzji?

Książka „Mózg się myli” to jedna z najbardziej wartościowych pozycji, po które przeczytałam w 2020 roku. To już czwarty wpis z ciekawostkami z tej książki.

Dzisiaj 10 ciekawostek na temat podejmowania decyzji.

 

Jak Twój mózg podejmuje decyzje?

 

1. Mózg na pierwszym miejscu kieruje się emocjami. Najpierw bada emocje, a dopiero potem dorzuca argumenty, żeby uzasadnić swój wybór!

„Nawet wtedy, gdy rozważamy coś racjonalnie i przed podjęciem decyzji analizujemy swoje plany i cele, posiłkując się przy tym zgromadzonym doświadczeniem i wiedzą na dany temat – wszystko to służy przede wszystkim jednemu, by potwierdzić i uzasadnić swój pierwszy emocjonalny impuls. Najpierw pojawia się cel, później zaś szukamy powodów i argumentów, by zmierzać właśnie do niego.”

 

2. „50-procentowa szansa, że może być lepiej, odpowiada nam bardziej niż 100-procentowa pewność, że będzie tylko dobrze.”

 

3. Slogany reklamowe, które się  rymują, uważamy za bardziej celne i właściwsze niż te pozbawione rymów. Nawet gdy ich treść jest identyczna.

 

4. Przepis kulinarny zapisany czytelnym pismem, oceniamy jako łatwy i szybki, a pismem nieczytelnym – jako żmudny i skomplikowany.

 

5. Nieczytelne teksty wydają nam się znacznie mniej przekonujące niż te napisane wyraźnie.

 

6. Kiedy jesteśmy starsi, gorzej oszacowujemy ryzyko i potencjalne zyski. W procesie starzenia anatomicznie zmiany w mózgu sprawiają, że wartość przeceniamy wartość nagrody.

 

7. Trzymając w dłoniach kubek z gorącym napojem, automatycznie uznajemy również stojącego przed nami człowieka za ciepłego i sympatycznego!

 

8. „Gdy przeanalizowano wyroki sędziów rozpatrujących wnioski o złagodzenie warunków odbywania kary, stwierdzono, że prawdopodobieństwo przychylenia się do wniosku było bliskie zera, o ile sędziowie wyrokowali bezpośrednio przed przerwą na obiad. Po smacznym posiłku natomiast pozytywnie rozpatrywano blisko dwie trzecie takich wniosków.”

 

9. Nasz mózg stale szuka wokół siebie powiązań i wzorów. Im mniejsze mamy poczucie kontroli nad sytuacją, tym łatwiej nadinterpretowujemy i dostrzegamy powiązania tam, gdzie ich wcale nie ma.

 

10. „Z natury skłaniamy się do tego, by szukać potwierdzenia dla własnych szablonów myślowych, ale im bardziej utwierdzamy się w nich nawzajem, tym bardziej zamykamy się na wszelkie inne.”

„Jeśli zbyt długo kisimy się we własnym sosie, w nasz sposób myślenia wkrada się c więcej błędów. Stwierdzono to, badając wpływ stereotypów na zdolność myślenia u ludzi. Im mocniej tkwimy w swoich szablonach i uprzedzeniach, tym trudniej nam choć raz zdobyć się na oryginalną myśl.”

To tzw. efekt potwierdzenia.

 


Która z ciekawostek zaskoczyła Was najbardziej?

 



Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂



Dodaj komentarz