dlaczego warto czytać książki

15 powodów, dla których warto czytać książki

Dlaczego warto czytać?

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu?

 

Jasne, że tak! Wszyscy mówią, że warto czytać książki, a ja powiem Wam, DLACZEGO konkretnie warto to robić.

Zobaczcie 15 zalet czytania książek.

 

Co daje czytanie książek?

 czy warto czytać argumenty

 

1. Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

 • o 68% bardziej od słuchania muzyki,
 • o 300% bardziej od wyjścia na spacer
 • i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

 

2. Poprawia pamięć

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.
 
co nam daje czytanie książek? zalety czytania

 

3. Inspiruje

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

 

4. Rozwija wyobraźnię

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
 

czytanie rozwija wyobraźnię

 

5. Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

 

6. Poszerza słownictwo

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

 

zalety czytania - czy warto czytac ksiazki?

 

7. Zwiększa atrakcyjność dla płci przeciwnej

Szczególnie w przypadku mężczyzn. Widać kobiety mają lepszy gust 😉

 

8. Stymuluje mózg

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

 

9. Rozwija wrażliwość na sztukę

Ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea i 2 razy częściej uczestniczą w koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą.

 

dlaczego warto czytać książki

 

10. I wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

 

11. Poszerza wiedzę

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

 

12. Zwiększa zdolności analityczne

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

 

dlaczego warto czytać książki argumenty

 

13. Poprawia pisanie

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

 

14. Pomaga zasnąć

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

 

15. Kształtuje osobowość

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

czytanie kształtuje - warto czytać


 

Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?

A Wy? Dlaczego czytacie?

 

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych interesujących i wartościowych postów, kliknij:

Follow oraz

 

 • Bardzo potrzebowałam właśnie takiego posta, tym bardziej, że dopadł mnie tak zwany kac czytelniczy :/
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: czytamogladampisze.blogspot.com

 • Zgadzam się w pełni z wszystkimi punktami:)

 • Igor Malarski

  Muszę się z wszystkimi powodami zgodzić.
  Zapraszam do zapoznania się z moim najnowszym opowiadaniem.

 • Czytanie najbardziej wpłynęło na mój światopogląd i styl pisania 🙂

 • Ja czytam, bo lubię przeżywać emocje bohaterów <3 Poza tym to jest najlepszy relaks z możliwych. Już samo trzymanie książki w łapkach daje mi +1000 do szczęścia. No i ta ortografia… To dzięki czytaniu właśnie nauczyłam się pisać bezbłędnie. Jestem typowym słuchowcem niestety, więc miałam z ortografią problemy w pewnym etapie mojego życia.

 • Masz przepięknego graficznie bloga! 🙂 Jestem mało w tematyce pinteresta – to są Twoje zdjęcia?

  Pozdrawiam ciepło!

  • Dziękuję 🙂
   Zdjęcia z wpisu nie są moje, to darmowe zdjęcia z sieci. Pinezka pojawia się z powodu zainstalowanej wtyczki – dzięki temu każda grafika pojawiająca się na blogu może zostać przypięta na Pinterest 🙂

   • Dziękuję za odpowiedź! 🙂 A mogę Cię jeszcze podpytać skąd je bierzesz? 🙂

    • Wpisuję hasło w Google Grafika, a następnie klikam -> Narzędzia -> Prawa do użytkowania -> Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych z modyfikacją

 • P.

  Cześć zgadzam się najbardziej z punktem, że czytanie poszerza słownictwo prowadzę bloga i czasem nie mogę znaleść jakiś synonimów do konkretnego słowa. Pewnie jest taka strona która daje synonimy, ale stwierdziłam dzięki twojemu postowi, że bardziej czytanie mi pomoże niż jakaś strona. Zapraszam na mój blog! http://www.takiitamblog.blogspot.com

 • Leseratte

  Priorytetem jest dla mnie punkt 1. Czytanie mnie relaksuje. Reszta to dla mnie dodatkowe korzyści z tego, co lubię robić :p

  leseratte.blog.pl

 • „Pomaga zasnąć” – szczególnie kiedy się czyta książki naukowe na studia…
  Książki naprawdę mnie zainspirowały. Na początku tylko czytanie, a teraz sama piszę, choć wiadomo… jest to mocno amatorskie pisanie i tylko w Internecie, ale kto wie… może kiedyś coś więcej z tego wyjdzie 🙂
  Świetny wpis i całkowicie się z nim zgadzam!!!
  Pozdrawiam
  https://rolakatalog.blogspot.com

 • Iza D- www.nietylkorozowo.pl

  Relaksuje idealnie! I mam nadzieję, że Alzheimer mnie ominie 😉
  Ale na sen nie pomaga, bo jak zacznę dobrą powieść, to nocka zarwana ;P

 • czytanie to wielka skarbnica wiedzy, rozbudza empatię i poszerza nasze horyzonty 🙂 najfajniejsza rzecz pod słońcem 😀

 • To prawda! Czytanie jest genialne i poza dawaniem ogromnej przyjemności czytającemu może też być z wielu względów pożyteczne, m. in. tych wymienionych przez Ciebie. Ja nie wyobrażam sobie nie czytać!

 • Mea Culpa/ Z książką do łóżka

  No z tym zasypianiem to bym się zastanowiła… często mam tak, że kończę czytać na jakimś ciekawym momencie, a później pół nocy zastanawiałam się co tam dalej może być 🙂

  Wszystkie podpunkty- święta prawda! 🙂

 • Zgadzam się z każdym punktem. Dlaczego czytam? Trudno odpowiedzieć w jednym zdaniu 😉 Czytam, bo uwielbiam ten dreszcz emocji – wzruszeń, radości, ciepła, złości. Czytam, ponieważ stanowi to wejście do innego świata, gdzie moja wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach i działa na mnie niezwykle inspirująco 🙂

 • Czytam, bo lubię 🙂 jest to lepszy sposób na spędzenie wolnego czasu niż oglądanie serialu-tasiemca 😉

 • Nigdy nie myślałam o książkach w ten sposób – dla mnie zawsze były rozrywką i na pytanie „dlaczego czytasz” odpowiadałam BO LUBIĘ 🙂

 • Panna Kotka

  jedynka najbardziej mi znana. Zawsze po kłótni- biorę książkę (najczęściej atlas z rasami psów) i o wszystkim zapominam. To daje mi ochłonąć.

 • Panna Kotka

  ps. wywiad już jest na blogu 😉

 • Czytam, więc jestem :). I zupełnie nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy na książki patrzą jak na narzędzie zbrodni. Owszem, oglądanie filmów też jest fajne, ale książki, książki… mają w sobie to „coś”. A propos argumentów za czytaniem, gdzieś słyszałam, że osoby czytające regularnie, dłużej żyją :). Naukowo potwierdzone!