Jak dbać o wzrok?

Bardzo dużo czasu spędzam przed monitorem. 8 godzin w pracy, potem kolejne podczas pracy nad blogiem. A w ramach rozrywki czytam.

To nie jest najlepsze dla wzroku.

Cały czas patrzę blisko przed siebie i robi się ze mnie c większy krótkowidz.

Postanowiłam wygenerować pomysły na to, jak zadbać o swój wzrok. Co mogę zrobić, żeby spędzać mniej czasu wpatrując się w wyświetlacz?

Oto lista rzeczy, które przyszły mi do głowy:

 

Jak zadbać o wzrok?

 

 • Wykonywać ćwiczenia wzroku. Ja patrzę naprzemiennie blisko i w dal, wodzę wzrokiem po konturach przedmiotów i mrugam.
 • Częściej podchodzić do okna i patrzeć na światło dzienne.
 • Czytać dłuższe teksty na czytniku zamiast monitora. Przy pomocy programu Calibre wrzucam tekst do pliku tekstowego i konwertuję do czytnikowego formatu .mobi.
 • Spisywać pomysły lub szkice wpisów ręcznie – potem mogę najważniejsze rzeczy przepisać do komputera i tam ubrać je w ładne zdania.
 • Pisać za pomocą dyktowania – a kiedy ręce są wolne, można zająć się cerowaniem skarpetek albo malowaniem paznokci.

 

Dbanie o wzrok - pomysły

 

 • Słuchać audiobooków. Wielogodzinne czytanie papierowych czy czytnikowych książek nie jest jakieś superprzyjacielskie dla wzroku. Dla wzroku lepiej jest odpalić audiobook i wyjść na spacer. (Chyba, że mieszkasz w Krakowie. Wtedy nie.)
 • Zadbać o optymalne ustawienia wyświetlacza – zarówno na telefonie, jak i na laptopie/tablecie.
 • Używać syntezatora mowy do czytania artykułów/blogów. Brzmią dość drętwo, ale warto spróbować.
 • Poszukać rozrywki gdzieś indziej niż komputer/telefon – to lista 7 rzeczy, które można robić offline.

 


A co dodalibyście Wy? Ile czasu spędzacie przed monitorem?Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych wpisów, zaobserwuj mój profil na Instagramie i bądź na bieżąco 🙂2 komentarze do “Jak dbać o wzrok?”

 1. Dobrym pomysłem jest też czytanie tekstu z takiej odległości, że już zaczyna się nam delikatnie rozmywać- wtedy dajemy oczom taki delikatny bodziec, żeby musiały się odrobinę postarać. Polecam też zafundować sobie słabsze okulary do komputera i nie nosić tych silnych, które pozwalają nam widzieć wszystko w oddali. Komputer nie jest aż tak daleko i sama mając wadę -3.5, używam okularów -2.75 do komputera. Chcę, żeby moje oczy nie polegały tylko i wyłącznie na okularach, ale same też podjęły jakąś pracę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz